Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ennio Morricone, człowiek orkiestra. Czego o nim nie wiecie?

red.
GRZEGORZ MEHRING/POLSKAPRESS
Ennio Morricone to jeden z kilku najpopularniejszych i najwyżej cenionych kompozytorów w dziejach kina – jego nazwisko widnieje w czołówkach ponad pięciuset filmów i seriali. 19 stycznia 2019 r. artysta będzie świętował w TAURON Arena Kraków swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Oto kilka ciekawostek z kariery kompozytora.

Włoski kompozytor ma na swoim koncie ponad 70 milionów sprzedanych płyt. Wśród jego najpopularniejszych dzieł znajdziemy: „Misję”, „Cinema Paradiso”, „Dawno temu w Ameryce”, „Nietykalnych” czy serię spaghetti westernów w reżyserii Sergia Leone.

Za muzykę do „Nienawistnej ósemki” w reż. Quentina Tarantino Morricone otrzymał w 2016 roku Oscara. Miał wtedy 87 lat i był najstarszym laureatem tej nagrody w historii. Dwa lata później jego rekord pobił 89-letni scenarzysta James Ivory.

W 2006 roku Morricone otrzymał Oscara honorowego za całokształt twórczości, jako drugi kompozytor w historii – wcześniej w ten sposób wyróżniono Alexa Northa.

Morricone ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in. ze wspomnianym już Sergio Leone, Franco Zeffirellim, Bernardo Bertoluccim, Quentinem Tarantino i Brianem De Palmą. Szczególnie lubi współpracować z Giuseppe Tornatore (napisał muzykę do takich filmów tego reżysera, jak „Cinema Paradiso”, „1900: Człowiek legenda”, „Malena”, „Baaria” i „Koneser”).

Kompozycja „The Ecstasy Of Gold” z filmu „Dobry, zły i brzydki” od wielu lat otwiera koncerty Metalliki, a temat z „Za garść dolarów” rozpoczyna występy formacji The Mars Volta.

Co ciekawe, Morricone nie zna angielskiego i posługuje się wyłącznie językiem ojczystym, czyli włoskim. - Tak wyszło, nigdy nie uczyłem się innego języka, nie czułem takiej potrzeby – tłumaczy.

Morricone współpracował także z polskimi reżyserami – z Romanem Polańskim przy „Franticu” i z Jerzym Kawalerowiczem przy „Maddalenie”. To właśnie z tego ostatniego filmu pochodzi poruszające smyczkowe „Chi Mai”, wykorzystane później także w „Zawodowcu” i w serialu „The Life and Times of David Lloyd George”.

Kompozytor napisał też muzykę do opowiadających o Janie Pawle II filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”.

Od 62 lat żoną kompozytora jest Maria Travia. Para poznała się w 1950 roku. Mają czwórkę dzieci - trzech synów i córkę.

90th Celebration Concert, który odbędzie się w krakowskiej TAURON Arenie, będzie dziewiątym występem artysty w Polsce. Wcześniej dyrygował orkiestrami w Warszawie (2000, 2010), w Gdańsku (2009), we Wrocławiu (2016), w Łodzi (2017) i trzykrotnie w Krakowie (2007, 2015, 2017).

Ennio Morricone w TAURON Arena Kraków [patronat NaM]

Podczas koncertu 19 stycznia 2019 w Krakowie kompozytor wystąpi w towarzystwie Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, chóru i wybitnych solistów. Bilety w cenie od 179 zł są dostępne za pośrednictwem stron www.eventim.pl oraz www.e-bilet.pl.

Źródło: Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto