Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2019. Gdzie i kiedy oglądać superksiężyc? Całkowite zaćmienie Księżyca. Gdzie oglądać Krwawy Księżyc 21.01.2019?

Natalia Popczyk
Natalia Popczyk
Superksiężyc zobaczymy już 21 stycznia 2019. Pod koniec stycznia Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż przeciętny, dlatego nazywamy go superksiężycem. Gdzie i kiedy oglądać superksiężyc? Ile razy w 2019 roku zobaczymy superksiężyc? Gdzie oglądać Krwawy Księżyc?

Kiedy możemy obserwować superksiężyc?

Żebyśmy na niebie mogli obserwować superksiężyc muszą być spełnione dwa warunki: Księżyc musi być w pełni oraz w perygeum, czyli punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi.

Dzięki temu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż wtedy, gdy znajduje się w najbardziej oddalonym od Ziemi punkcie na orbicie.

Nazwa superksiężyc została pierwszy raz użyta w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum.

Superksiężyc to nazwa Księżyca w pełni, który znajduje się w syzygijnym perygeum swojej orbity - Księżyc znajduje się wówczas najbliżej Ziemi

Superksiężyc 2019 - kiedy zobaczymy zjawisko?

W tym roku Superksiężyc zobaczymy 21 stycznia, 19 lutego i 21 marca 2019.

19 lutego pełny Księżyc będzie znajdował się najbliżej Ziemi.

Zaćmienie Księżyca 2019

Nowy rok rozpoczyna się od jednego z najbardziej widowiskowych pokazów na niebie, czyli całkowitego zaćmienia Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca (tak zwany Krwawy Księżyc) będzie widoczne z Ameryki Północnej i Południowej oraz zachodniej części Europy i Afryki. W międzyczasie części Afryki, Europy i Azji ujrzą częściowe zaćmienie Księżyca.

Blood moon - Krwawe zaćmienie Księżyca

Gdy Ziemia i jej satelita zbiegną się w tej samej pozycji, światło słoneczne, które przenika atmosferę ziemską, zabarwi Księżyc na czerwono - dlatego mówimy o blood moon, czyli krwawym księżycu.

Totalność, czyli całkowite pokrycie księżyca, rozpocznie się o 23:41. ET 20 stycznia (4:41 UT 21 stycznia) i potrwa 62 minuty.

Całe 3,5-godzinne wydarzenie - w tym częściowe zaćmienia przed i po całości - będą widoczne z obu Ameryk, Grenlandii, Islandii, zachodniej Europy i zachodniej Afryki.

Superksiężyc w styczniu

21 stycznia Księżyc znajdzie się w odległości 357353 kilometrów od Ziemi.

Superksięzyc będzie widoczny na niebie w nocy z 20 na 21 stycznia 2019 roku. Zjawisko zobaczymy również w Europie, o godz. 4:41 polskiego czasu.

Krwawy Księżyc zobaczymy gołym okiem, a do obserwacji nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu.

Super blood moon pokaże NASA

Tradycyjnie dzięki NASA bez wychodzenia z domu oraz niezależnie od pogody będziemy mogli podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami... przepowiednie o końcu świata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Superksiężyc 2019. Gdzie i kiedy oglądać superksiężyc? Całkowite zaćmienie Księżyca. Gdzie oglądać Krwawy Księżyc 21.01.2019? - Opole Nasze Miasto

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto