Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanie podróżowanie. Jak się jeździ blablacarem?

Katarzyna Strauchmann
Katarzyna Strauchmann
Jest droższy od autostopu, ale kurs jest pewny, z dostawą na miejsce. A firmy przewozowe rwą włosy z głowy.

Blablacar to nowy sposób podróżowania, wybierany szczególnie przez młodych i otwartych na nowe znajomości ludzi. Jest droższy niż autostop, lecz nieraz tańszy ( i szybszy) niż pociąg i autobus.

Jak to jest zorganizowane?
Kierowca jadący w dalszą podróż ogłasza na stronie internetowej, że ma w samochodzie parę wolnych miejsc i określa cenę przejazdu. Zainteresowani podwózką zgłaszają się telefonicznie do kierowcy i razem ustalają szczegóły, np. skąd zostaną zabrani i gdzie wysadzeni. Strona ma nawet oszacowaną emisję dwutlenku węgla podczas podróży, co ma zapewne związek z ekologicznym wymiarem projektu „dzielenia się” samochodem.
Co należy więc zrobić, by odzyskać parę złotych za paliwo?

Po zarejestrowaniu się na stronie www.blablacar.pl oferujesz podróż, określając miejsce wyjazdu, miejsce docelowe i ewentualnie miasta pośrednie, oraz godzinę i datę wyjazdu. Następnie decydujesz, jaka będzie cena od osoby (strona ma pewne sugestie, które możesz zignorować i podać swoją wersję).

Wybierając liczbę miejsc, możesz także zaznaczyć, że przejazd jest dostępny tylko dla kobiet, ale prawdopodobnie ta opcja jest dostępna tylko dla kobiet kierowców. Po dodaniu krótkiego opisu miejsca zbiórki i podróży, zatwierdzasz podróż. Teraz wystarczy czekać na zgłaszane rezerwacje.

Jeśli natomiast jesteś podróżnikiem, kliknij w zakładkę „szukaj przejazdu” i już możesz przebierać w ofertach. Przynajmniej teoretycznie. Z parunastu ogłoszonych przejazdów może się okazać, że na dzisiaj pozostał tylko jeden i to o godzinie, która ci nie pasuje, bo wszystkie inne przewozy zostały już zarezerwowane. Jeśli jednak trafiłeś na przejazd idealny, możesz jednym kliknięciem zarezerwować miejsce.

Najnowsza polityka administratorów strony blablacar.pl uniemożliwia bezpośredni kontakt kierowcy z pasażerem przed odbyciem podróży, ponieważ mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdy umawiają się oni na własną rękę, omijając opłatę, jaką płaci się stronie za rezerwowanie przejazdu. Brak możliwości natychmiastowego kontaktu z kierowcą jest frustrujący dla podróżnych, bo często decyzję o wyjeździe musisz podjąć natychmiast, a nie za parę godzin, gdy kierowca sprawdzi skrzynkę odbiorczą.

Co jeszcze wziąć pod uwagę
Posiadacze legitymacji studenckich mają ulgi na pociągi i jadąc koleją czasem zapłacą mniej niż w blablacar. Czasami słyszy się też historie podróżnych, że albo kierowca, albo pasażer zawiódł i nie stawił się w umówionym miejscu. Tacy ludzie będą mieć jednak na profilu negatywne opinie, przez co ich wiarygodność spada.

Dużą zaletą blablacaru jest to, że w przeciwieństwie do autobusu auto zatrzyma się w nagłej sytuacji oraz to, że można znaleźć przejazdy za granicę w atrakcyjnych cenach. Przy dalekich dystansach oczywiście czas podróży znacznie się skraca w porównaniu z autobusem. Zaś ci, którym nie podoba się płacenie za rezerwację, mogą poszukać alternatywy na facebooku, gdzie ludzie też ogłaszają swoje wolne przejazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto