MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Ścieżki. Na łeb, na szyję w dół po zboczu. Rowerzyści już się cieszą

Fabian Miszkiel
Mariusz Jarek z Nysy na jednej z profesjonalnych tras rowerowych. Niebawem podobnie albo jeszcze lepiej będą wyglądać trasy na Górze Parkowej w Głuchołazach.
Mariusz Jarek z Nysy na jednej z profesjonalnych tras rowerowych. Niebawem podobnie albo jeszcze lepiej będą wyglądać trasy na Górze Parkowej w Głuchołazach. Archiwum rodzinne
Głuchołazy pozazdrościły sąsiednim Rychlebskim Ścieżkom świetnie przygotowanych górskich tras. Budują prawdziwą gratkę dla miłośników jazdy rowerem górskim.

Na zboczu Góry Parkowej w zdrojowej części Głucho­łaz rozpoczęła się dawno wyczekiwana budowa Złotych Ścieżek. Projekt, który zainicjowała grupa zapaleńców z Głuchołaz, ma na celu wybudowanie górskich szlaków rowerowych o długości kilku kilometrów.

- Budujemy ścieżki zjazdowe, które w środowisku rowerowym nazywają się single tracki – tłumaczy Grzegorz Ptak, jeden z inicjatorów budowy ścieżek. - To jednokierunkowe trasy z hopkami i bandami, wijące się po górskich zboczach. Jedzie się po nich tylko w dół, a wstęp na nie mają tylko rowerzyści. Zjazd nimi jest bardzo emocjonujący. To trasy typowo do zabawy, budowane po to, żeby cieszyć się przyjemnością z jazdy.
Po złotym piasku

Trasy w Głuchołazach będą podobne do tych, które znają odwiedzający czeskie Rychlebskie Ścieżki albo single trails pod Ścieżką w Obłokach w miejscowosci Dolní Morava. Tam takie ścieżki są bardzo popularne i przyciągają rzesze turystów. W Polsce wciąż podobnych tras jest jak na lekarstwo, choć coraz więcej ludzi uprawia kolarstwo górskie.

- Głuchołazy mają szansę dołączyć do prestiżowego grona miejscowości, obok Świeradowa Zdroju, Srebrnej Góry i Bielsko-Białej, które mogą się pochwalić takimi trasami - mówi Grzegorz Ptak. - Ścieżki będą nazywały się złote, bo tym chcemy nawiązać do historii miasta. To projekt, którzy przed laty zrodził się w głowie Przemka Zborowskiego. Teraz udało się nim zainteresować władze miasta, które przekazały pieniądze na budowę dwóch pierwszych odcinków o długości kilometra każdy.

Pierwsza część będzie gotowa jeszcze przed 20 grudnia. Docelowo ścieżki będą miały 8 kilometrów długości. W założeniu mają prowadzić od dawnego schroniska dla turystów na Górze Parkowej aż do rzeki Białej.

Przedstawiciele wykonującej ścieżki firmy Super Trails Brothers zapewniają, że głu­chołaskie trasy mogą być najatrakcyjniejszymi w Polsce. Inicjatorzy budowy ścieżek chcą też przygotować bazę dla rowerzystów, gdzie będzie można odpocząć. Grzegorz Ptak podkreśla jednak, że wciąż potrzebne są fundusze na doprowadzenie inwestycji do końca.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto