75 lat temu zamordowano rtm. Witolda Pileckiego. W Głubczycach i Głuchołazach zapalą kilkaset zniczy "Ochotnikowi do Auschwitz"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Inicjatywa układania zniczy w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego na Opolszczyźnie trwa od kilku lat. Głubczyce 2022
Inicjatywa układania zniczy w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego na Opolszczyźnie trwa od kilku lat. Głubczyce 2022 Arch. Stowarzyszenie Odra Niemen Oddział Opolski
Dziś (25 maja) przypada 75. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. W Głuchołazach i Głubczycach zapłonie kilkaset zniczy ku czci “Ochotnika do Auschwitz”.

- W 75. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, wspólną modlitwą i śpiewem uczcimy Jego pamięć! Podobnie jak w poprzednich latach razem zapalimy ponad 100 zniczy, które stworzą napis “PILECKI” - informuje Katarzyna Ziomko ze Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski, a zarazem instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Inicjatywa będzie miała odsłony w dwóch miastach Opolszczyzny: Głuchołazach, przy pomniku znajdującym się przy ul. Jana Pawła II, oraz Głubczycach, przy figurze maryjnej na rynku. Podobne wydarzenie zorganizowany w poprzednich latach.

W obydwu przypadkach od godz. 21.00 będą zapalane białe i czerwone znicze, a następnie układane w napis. O godz. 21.30, czyli dokładnie w godzinę śmierci Witolda Pileckiego, będzie poprowadzona modlitwa za jego duszę oraz będą śpiewane pieśni pieśni nawiązujące do powojennego powstania antykomunistycznego. Każdy może dołączyć.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Ołońcu w Rosji. Lata młodzieńcze spędził na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, gdzie pełnił służbę w harcerstwie. Walczył na wojnie przeciwko bolszewikom.

W okresie międzywojennym pracował w rodzinnym majątku w Sukurczu na Nowogródczyźnie. Udzielał się tam społecznie dla dobra lokalnej ludności.

Uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku, a następnie tworzył konspirację. W 1940 roku podjął się misji wywiadowczej polegającej na przedostaniu się do KL Auschwitz. Trzyletni pobyt w obozie opisał w “Raporcie Witolda”. Po ucieczce z obozu ukrywał się, potem walczył w Powstaniu Warszawskim. Na polecenie gen. Andersa zbierał informacje o Polsce komunistycznej.

Został aresztowany 8 maja 1947 roku. 15 marca 1948 roku komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Jego szczątków nadal nie odnaleziono.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie