- W 75. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, wspólną modlitwą i śpiewem uczcimy Jego pamięć! Podobnie jak w poprzednich latach razem zapalimy ponad 100 zniczy, które stworzą napis “PILECKI” - informuje Katarzyna Ziomko ze Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski, a zarazem instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Inicjatywa będzie miała odsłony w dwóch miastach Opolszczyzny: Głuchołazach, przy pomniku znajdującym się przy ul. Jana Pawła II, oraz Głubczycach, przy figurze maryjnej na rynku. Podobne wydarzenie zorganizowany w poprzednich latach.
W obydwu przypadkach od godz. 21.00 będą zapalane białe i czerwone znicze, a następnie układane w napis. O godz. 21.30, czyli dokładnie w godzinę śmierci Witolda Pileckiego, będzie poprowadzona modlitwa za jego duszę oraz będą śpiewane pieśni pieśni nawiązujące do powojennego powstania antykomunistycznego. Każdy może dołączyć.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Ołońcu w Rosji. Lata młodzieńcze spędził na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, gdzie pełnił służbę w harcerstwie. Walczył na wojnie przeciwko bolszewikom.
W okresie międzywojennym pracował w rodzinnym majątku w Sukurczu na Nowogródczyźnie. Udzielał się tam społecznie dla dobra lokalnej ludności.
Uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku, a następnie tworzył konspirację. W 1940 roku podjął się misji wywiadowczej polegającej na przedostaniu się do KL Auschwitz. Trzyletni pobyt w obozie opisał w “Raporcie Witolda”. Po ucieczce z obozu ukrywał się, potem walczył w Powstaniu Warszawskim. Na polecenie gen. Andersa zbierał informacje o Polsce komunistycznej.
Został aresztowany 8 maja 1947 roku. 15 marca 1948 roku komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Jego szczątków nadal nie odnaleziono.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?