Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bloki na FSD w Nysie. Zamiast fabryki będzie osiedle mieszkaniowe. Budowa osiedla ma ruszyć w 2023 roku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Trzy bloki mają stanąć wzdłuż ulicy Szlak Chrobrego i wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej, na terenie wydzielonym z dawnego kompleksu Fabryki Samochodów Dostawczych. Dojazd do osiedla będzie się odbywać od strony dawnej fabryki, ale dojście będzie możliwe od strony ul. Szlak Chrobrego.
Trzy bloki mają stanąć wzdłuż ulicy Szlak Chrobrego i wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej, na terenie wydzielonym z dawnego kompleksu Fabryki Samochodów Dostawczych. Dojazd do osiedla będzie się odbywać od strony dawnej fabryki, ale dojście będzie możliwe od strony ul. Szlak Chrobrego. UM Nysa
Władze Nysy chcą zbudować nowe osiedle mieszkaniowe na terenie dawnej fabryki samochodów dostawczych. Burmistrz zapowiada, że budowa osiedla ruszy w 2023 roku.

Trzy bloki mają stanąć wzdłuż ulicy Szlak Chrobrego i wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej, na terenie wydzielonym z dawnego kompleksu Fabryki Samochodów Dostawczych. Dojazd do osiedla będzie się odbywać od strony dawnej fabryki, ale dojście będzie możliwe od strony ul. Szlak Chrobrego. Budowa osiedla jest projektem miejskim. Burmistrz Nysy zlecił przygotowanie koncepcji architektonicznej, która właśnie została opracowana przez wrocławską pracownię architektoniczną „Rewizja”.

Koncepcja zakłada, że w południowo zachodniej części kompleksu fabrycznego, w sąsiedztwie zakładu karnego, staną trzy bloki, które będą miały wspólny garaż w przyziemiu na 86 miejsc postojowych. Blok od strony więzienia będzie liczyć cztery kondygnacje i trzy klatki schodowe. Najwyższy będzie blok w głębi terenu (30 metrów) z 9 kondygnacjami i dwiema klatkach schodowymi. Blok położony od strony Ronda Solidarności będzie miał 6 kondygnacji z dużą klatką schodową i wewnętrznym dziedzińcem oraz galeriami, z których będzie się wchodzić do mieszkań. Całe osiedle pomieści 76 mieszkań.

– Będą to mieszkania komunalne z konkurencyjnym czynszem. Zakładane główne kryteria to młody wiek (do 40 lat), praca w Nysie oraz płacenie podatków w naszym mieście – zapowiedział na stronie internetowej urzędu miasta Nysa burmistrz Kordian Kolbiarz.

Burmistrz zapowiada, że budowa osiedla ruszy w 2023 roku, jest jednak pewien problem formalno prawny. Miasto kupiło teren FSD w 2016 roku i początkowo przewidywało utrzymanie tu funkcji przemysłowej. W 2019 roku rada miejska uchwaliła studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego, które przewidywało, że w tym miejscu będą się mieścić zabudowania produkcyjne, magazynowe i ewentualnie usługowe. W 2021 roku rada uchwaliła szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru FSD, który utrzymywał tu nadal funkcje produkcyjno – magazynową. Zmiana pomysłu na ten obszar nastąpiła później, jednak zmiana studium i planu przestrzennego wymaga kilku lat.

Problem prawny

W imieniu burmistrza pracownika architektoniczna wystąpiła ostatnio do rady miejskiej o szybkie ustalenie warunków inwestycji mieszkaniowej na podstawie prawa specjalnego tzw. Lex deweloper z 2018 roku. W Nysie z takiego specjalnego ułatwienia skorzystało już wcześniej kilku prywatnych deweloperów. Rada miejska pierwszy raz będzie to robić na wniosek burmistrza. Lex deweloper nakłada na wnioskodawcę i samą lokalizację osiedla szereg wymagań. Z analizy projektanta wynika, że są one spełnione, poza jednym. Inwestycja mieszkaniowa nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, co w tym przypadku ma miejsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bloki na FSD w Nysie. Zamiast fabryki będzie osiedle mieszkaniowe. Budowa osiedla ma ruszyć w 2023 roku - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto