MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Głuchołaz. Najwięcej głosów zdobył sierpniowy festiwal reagge „Most Kultury”

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Festiwal Most Kultury odbywa się w malowniczej Muszli Leśnej w parku zdrojowym w Głuchołazach.
Festiwal Most Kultury odbywa się w malowniczej Muszli Leśnej w parku zdrojowym w Głuchołazach. Archiwum
Mieszkańcy Głuchołaz zdecydowali. Największe dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego dostanie w tym roku organizacja kolejnej edycji festiwalu Most Kultury.

Samorząd Głuchołaz od 2021 roku przeznacza część swojego budżetu do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców. W tym roku to kwota 240 tysięcy zł. W ramach „budżetu obywatelskiego” ludzie mogą sami zgłaszać propozycje do dofinansowania, a potem głosować i wybierać.

W tym roku wybory wygrał sierpniowy festiwal „Most Kultury” w Głuchołazach (16 i 17 sierpnia). Jego organizatorzy dostaną 96 tysięcy dofinansowania z części przewidzianej na duże projekty oraz dodatkowo 12 tysięcy z puli na małe projekty. Festiwal poparło 1732 mieszkańców. Na piłkarski plac zabaw oddano ponad 1,5 tysiąca głosów. Najmniejsze zainteresowanie wzbudziła propozycja wykonania kilku nowych murali na ścianach kamienic w Głuchołazach (77 osób).

Miejscowości wiejskie w gminie podzielono na dwa okręgi. W pierwszym okręgu przeważyli mieszkańcy Bodzanowa, którzy dostaną 48 tys. zł. na zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej. W wiejskim okręgu nr 2 zgłoszono tylko jeden projekt inwestycji w sołectwach Stary Las, Sucha Kamienica, Markowice i Polski Świętów. To zadanie poparły 374 osoby, co było najniższą frekwencją w okręgach.

Od czterech lat frekwencja w głosowaniu na budżet obywatelski Głuchołaz powoli, ale systematycznie rośnie. Ubywa natomiast ludzi głosujących tradycyjnie, na kartce. W tym roku taki głos oddało 8 osób, cztery lata temu - 35.

Kolejny raz w tym roku komisja musiała unieważnić prawie 700 głosów internetowych, ponieważ stwierdzono niezgodność podanych danych głosującego, głosowanie podwójne czy też zwykłe omyłki. Nie wszyscy sobie radzą z tą formą demokracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet obywatelski Głuchołaz. Najwięcej głosów zdobył sierpniowy festiwal reagge „Most Kultury” - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto