Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Przesiadkowe im. Kresowian w Nysie oficjalnie otwarte! Minister: ta inwestycja przywraca Nysie status subregionalnego centrum

Anna Gryglas
Anna Gryglas
W poniedziałek (3 kwietnia) otwarto Centrum Przesiadkowe im. Kresowianin w Nysie. Przypomnijmy, że inwestycję zrealizowały wspólnie Powiat Nyski i Gmina Nysa, które otrzymały na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W poniedziałek (3 kwietnia) otwarto Centrum Przesiadkowe im. Kresowianin w Nysie. Przypomnijmy, że inwestycję zrealizowały wspólnie Powiat Nyski i Gmina Nysa, które otrzymały na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Anna Gryglas/Starostwo Powiatowe w Nysie
W poniedziałek (3 kwietnia) odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego im. Kresowianin w Nysie w Nysie. Inwestycja była jedną z największych i najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców powiatu nyskiego.

W poniedziałek (3 kwietnia) odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego im. Kresowianin w Nysie w Nysie. Inwestycja była jedną z największych i najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców powiatu nyskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.:
wzięli udział:

  • Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Katarzyna Czochara poseł na Sejm RP,
  • Rajmund Miller poseł na Sejm RP,
  • Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski. Andrzej Kruczkiewicz starosta nyski,
  • Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Burmistrz podkreślał, że otwarcie centrum daje powody do zadowolenia. Jeden z nich to połączenie Nysy w przyszłości z Centralnym Portem Komunikacyjnym tzw. szprychą numer 8.

- Będziemy jako drugie miasto na Opolszczyźnie, razem z Opolem, na tej szprysze. Dzięki temu uzyskamy kapitalne połączenie z centrum komunikacyjnym, z którego z kolei można będzie dotrzeć do każdego zakątka Polski, Europy i świata. To dla naszego miasta będzie skutkowało dużymi projektami biznesowymi – mówił Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To jest obiekt, który się Nysie należy. To podsumowanie prac na Rynku, ulicy Wrocławskiej i Kolejowej. Życzyłbym sobie, żeby tutaj były tłumy – mówił Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.

Kamil Bortniczuk, minister sportu określił centrum jako symbol „nowej Nysy”.

- Dziś otwieramy centrum przesiadkowe, chwile temu otwieraliśmy kolejne inwestycje w strefie ekonomicznej, otwieraliśmy i będziemy otwierać kolejne mieszkania, hale sportową, nowe centrum miasta. Powstają galerie handlowe, nowe punkty usługowe, dwa nowe stadiony – to wszystko skalda się na bardzo dobry czas dla Nysy, na czas, który można by nazwać renesansem miasta. Ta dzisiejsza inwestycja symbolicznie przywraca Nysie status subregionalnego centrum. Jestem przekonany, że to centrum będzie służyło mieszkańcom wszystkich okolicznych powiatów w kontekście połączenia z centralnym portem komunikacyjnym - mówił minister.

Opiewające na ponad 22 milionów złotych zadanie realizowały razem gmina Nysa oraz Powiat Nyski.

Powiat zajął się m.in. budową nowych peronów z zadaszeniem wraz z otoczeniem. Po stronie gminy znalazły się prace związane z budynkiem dworca kolejowego, drogami, zatokami autobusowymi czy parkingami.

Rewitalizacja dworca objęła także budowę zielonego skweru przed dworcem oraz przebudowę samej ul. Racławickiej na odcinku od ronda do kanału przy budynku dworca.
Wokół pojawiła się mała architektura, parking dla aut, taxi, autobusów komunikacji miejskiej czy rowerów oraz nowe nasadzenia

Wewnątrz Centrum Przesiadkowego będą funkcjonować m.in. nowoczesna siłownia oraz sala fitness i specjalna strefa BEAUTY (ta już jest czynna), wewnątrz powstaje tez pracownia tortów i kawiarnia.

Obecnie wewnątrz budynku dworca można oglądać wystawę o Kresach.

Jeszcze nie do końca wiadomo w jakich godzinach budynek dworca będzie otwarty. Ustalenia tej kwestii trwają, ale jak się dowiedzieliśmy, poczekalnia dla podróżnych ma być zamknięta między godziną 23 a 4 rano.

Sam dworzec mieszkańcom się podoba, ale są kwestie, które budzą w nich mieszane uczucia.

Jedną z nich są możliwości zakupu biletów na terenie dworca, bo póki co infrastrukturę pod kasy przygotowano, ale okienka nie są czynne.
Wiadomo, że na miejscu można będzie na pewno kupić bilety nyskiego PKS-u, a od wtorku (4 kwietnia) to stąd będą odjeżdżały jego autobusy.

Co do biletów kolejowych to PKP nie powiedziało w tej sprawie jeszcze ostatniego słowa. Jak się dowiedzieliśmy na dworcu będą stały biletomaty.

- Przydałby się też remont samego peronu, bo jego stan jest katastrofalny. O przejściu podziemnym nie wspomnę – mówi pan Leon z Nysy.

- W najbliższym czasie PKP planuje przeprowadzić remont – zapowiada burmistrz Nysy.

Przypomnijmy, że inwestycję zrealizowały wspólnie Powiat Nyski i Gmina Nysa, które otrzymały na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych, natomiast Gmina Nysa uzyskała dofinansowanie w wysokości 10 milionów złotych. Łączne koszty Powiatu wyniosły ponad 8,5 mln złotych a gminy 14 milionów złotych.

Obie inwestycje były prowadzone przez tego samego wykonawcę – firmę ROCON z Tułowic.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto