Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej i Góra Igliczna. Tam dzieją się cuda. Magiczne miejsce godzinę drogi od Nysy [ZDJĘCIA]

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wyprawa na górę Igliczną to świetny pomysł na jednodniową, rodzinną wyprawę.
Wyprawa na górę Igliczną to świetny pomysł na jednodniową, rodzinną wyprawę. Anna Gryglas
Góra Igliczna i znajdujące się tam sanktuarium to świetny pomysł na wycieczkę o każdej porze roku. Leży niecałe 80 km od Nysy i można się tam wybrać z dziećmi, bo podejście na szczyt jest łagodne. Korzystajcie, bo aura w tym roku nas rozpieszcza.

Góra Igliczna (847 m n.p.m.) znajduje się niecałe 80 km od Nysy, w malowniczym zakątku Polski, w Sudetach, skąd roztacza się wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką. To idealne miejsce na jednodniowy wypad z rodziną.

U jej podnóża znajduje się późnobarokowa świątynia z końca XVIII w., w której czczona jest Matka Boża znana jako „Maria Śnieżna”.

Dzieje Sanktuarium sięgają czasów, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.

Historia sanktuarium
Po przyłączeniu hrabstwa kłodzkiego do Prus w 1742 roku, pielgrzymujący do Mariazell mieli problemy z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej.

Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z Mariazell.

Figura umieszczono na stoku góry Iglicznej, pod konarem rozłożystego buka. Miała przypominać austriackie sanktuarium w Mariazell.

Piętnaście lat później wichura zrywająca dachy w Wilkanowie, przewracająca drzewa w miejscowości i na stoku góry Iglicznej, przewróciła również stary buk ze znajdującą się na nim figurą Matki Bożej, która ocalała nieuszkodzona.

Widząc w tym działanie Opatrzności Bożej, figurę przeniesiono w inne miejsce niezniszczone przez wichury i burze.

Cuda w Wilkanowie

W 1776 roku, w miejscu obecnej plebanii, wybudowano kolejną drewnianą kaplicę, w której 26 czerwca 1777 roku wyproszono pierwsze potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok.

Rodzice modląc się przed figurą, za pośrednictwem Matki Bożej, wyprosili u Wszechmogącego Boga przywrócenie wzroku. Następny cud to uzdrowienie zmiażdżonej przez tryby młyńskie ręki synowi młynarza z Wilkanowa. Do 1782 r. komisyjnie potwierdzono dwanaście uzdrowień.

Żródło: sanktuariummariasniezna.p

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto