Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci: taras widokowy na murach Paczkowa powstał niezgodnie z projektem

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Srauchmann
Eksperci mają zastrzeżenia do jakości budowy tarasu widokowego na murach Paczkowa, na którym doszło do śmiertelnego wypadku. Drewno konstrukcyjne nie ma śladów impregnacji. Budowlańcy nie zrobili też dodatkowych łączeń belek.

Gmina Paczków zgodnie z zaleceniami prokuratury zleciła wykonanie ekspertyzy stanu technicznego ścieżki widokowej na murach miejskich. Ekspertyza jest już gotowa, jej wnioski burmistrz Artur Rolka przedstawił radnym miejskim. Wynika z niej między innymi, że drewno zastosowane do budowy tarasów nie zostało odpowiednio zaimpregnowane.

Projekt budowlany nakazywał staranne zabezpieczenie drewna wbudowanego w konstrukcję impregnatem przeciwpożarowym i antygrzybicznym jeszcze na etapie budowy przed agresją biologiczną, poprzez zastosowanie dwóch wymienionych z nazwy preparatów.

Podczas wizji lokalnej i po wykonaniu przez biegłych paru nacięć kontrolnych na konstrukcji stwierdzili oni brak impregnacji drewna. To powoduje tak szybką degradację drewna na elementach nie zadaszonych. W efekcie degradacji połączenia ciesielskie stały się niestabilne i odspajają się od siebie. Projekt budowlany zakładał też połączenia elementów drewnianych na tradycyjne połączenia ciesielskie (czop i gniazdo) oraz dodatkowo na kątowniki metalowe, mocowane gwoździami karbowanymi. Podczas wizji lokalnej takiej technologii połączeń nie zaobserwowano. Konstrukcja połączona jest tylko na czop i gniazdo, miejscowo zamocowana wkrętami do drewna. Na dodatek połączenie zastrzału z belką poziomą zostało wykonane na pręt czołowy, zamiast śruby M20, co powoduje nie zamierzoną zmienność geometryczną konstrukcji.

Z powodu braku odpowiedniej impregnacji elementy odsłonięte zbutwiały szybciej, ale pozostała część ścieżki widokowej będzie dalej ulegać biodegradacji, choć może woniej niż elementy odsłonięte i narażone na deszcz – mówi burmistrz Paczkowa Artur Rolka. - W ocenie wykonawcy ekspertyzy sposób naprawy konstrukcji jest tak skomplikowany, że praktycznie nie do wykonania. Musielibyśmy rozebrać każdy element, wymoczyć we wskazanych impregnatach i na nowo zamontować. Samo pomalowanie nic nie da. W ocenie ekspertów jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest rozbiórka konstrukcji w podziale na etapy. Rozebranie tarasów widokowych właśnie będziemy czynić. Rozebrania klatek schodowych i ścieżek dokonamy w drugim etapie.

2 września 2018 roku pomost na ścieżce zawalił się. Zginęła przypadkowa osoba, dwie inne zostały ranne. Prokuratura w Nysie nadal czeka na zleconą przez siebie ekspertyzę techniczną obiektu. Na razie nikomu nie postawiono w tej sprawie zarzutów.

Zgodnie z prawem budowlanym za wybudowanie obiektu zgodnie z projektem odpowiada wykonawca, kierownik budowy i inspektor nadzoru. Taras widokowy na średniowiecznych murach w Paczkowie powstał 5 lat temu.

Nie udało się nam skontaktować telefonicznie z firmą, która prowadziła budowę. Na nasz mail w tej sprawie firma nie odpowiedziała.

– Gmina uważa się za poszkodowaną w wypadku. Musimy poczekać na zakończenie postępowania prokuratorskiego i sądowego. Jednak gdy zostanie ustalony winny katastrofy budowlanej, będziemy się domagać odszkodowania od osoby odpowiedzialnej – zapowiada burmistrz Artur Rolka.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Eksperci: taras widokowy na murach Paczkowa powstał niezgodnie z projektem - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto