Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

iXAR - samochód elektryczny z Nysy. Zakończenie prac nad prototypem planowane jest na 2020 rok

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Plan jest taki, by jeszcze w przyszłym roku stworzyć prototyp, dokumentację, uzyskać homologację i przygotować samochód do seryjnej produkcji.
Plan jest taki, by jeszcze w przyszłym roku stworzyć prototyp, dokumentację, uzyskać homologację i przygotować samochód do seryjnej produkcji. Niechwiadowicz.com/Gmina Otmuchów
iXAR ma być mikrokarem, którym będą mogły jeździć osoby z prawem jazdy kategorii B1, dostępnym od 16. roku życia. W Otmuchowie oficjalnie zaprezentowano prototyp samochodu elektrycznego, który buduje firma Pawła Dytki.

Idziemy do przodu, udoskonalamy nasz prototyp, który otrzymał właśnie silnik elektryczny, wcześniej napędzany był jednostką spalinową - mówi Paweł Dytko, prezes zarządu nyskiej firmy iXAR. - Samochód jeździ, ale my pracujemy nad nim dalej.

Póki co autko napędzane jest silnikiem o mocy ponad 20 KM, który zasilany jest energią gromadzoną w bateriach żelowych.

Oczywiście docelowo, będą zainstalowane w pojeździe akumulatory litowo-jonowe oraz inny silnik - mówi Paweł Dytko.

Przedsiębiorca dodaje, że jeszcze sporo pracy zanim iXAR będzie gotowy do seryjnej produkcji.

Samochód jest na razie zbyt ciężki i musimy sobie z tym poradzić - informuje Paweł Dytko. - Maksymalnie może ważyć 450 kilogramów, chodzi bowiem o to, by iXAR klasyfikowany był w kategorii mikrokarów L7E i mogły nim jeździć osoby, które mają prawo jazdy kategorii B1, które dostępne jest od 16. roku życia.

Przypomnijmy, że pod koniec 2017 roku nyska firma brała udział w konkursie ElektroMobility Poland na prototyp auta elektrycznego, ale nie zakwalifikowała się do następnych etapów, jak większość firm i od tego czasu prowadzi prace rozwojowe nad prototypem we własnym zakresie. Nie korzysta ze wsparcia i dofinansowania funduszy narodowych czy europejskich.

Nasz plan jest taki, by stworzyć prototyp, dokumentację, uzyskać homologację i przygotować samochód do seryjnej produkcji - mówi Paweł Dytko. - Chcemy ten etap osiągnąć pod koniec 2020 roku. Potem przyjdzie czas na znalezienie inwestora, lub sprzedaż dokumentacji firmie, która podejmie się produkcji.

Autko pokazano w Otmuchowie nieprzypadkowo. Na rynku zamontowano bowiem cztery bezpłatne stacje szybkiego ładowania do samochodów elektrycznych.

- Stacje ładowania wykonaliśmy przy okazji rewitalizacji miasta. Mam nadzieję, że dzięki temu ściągniemy do nas więcej turystów - mówi burmistrz Jan Woźniak. - Obok miasta przebiega droga krajowa nr 46, która prowadzi m.in. w stronę Pragi, Wiednia, czy na południe Niemiec i coraz więcej aut nią jeżdżących będzie napędzanych energią elektryczną.

Zobacz film - stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto