18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego ma kłopoty z rekrutacją. Kuratorium bardzo źle je oceniło

Rafał Święcki
Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego. Klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym będzie mniej.
Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego. Klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym będzie mniej. polskapresse
Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego. Najlepszemu jeleniogórskiemu liceum brakuje chętnych do nauki uczniów. Szkoła ma złą opinię wśród rodziców i uczniów. Negatywnie ocenili ją w badaniu, które przeprowadziło dolnośląskie kuratorium. Szkoła dostała najniższą ocenę.

Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego, które w zestawieniu 500 najlepszych szkół ogólnokształcących w Polsce, sklasyfikowano w tym roku na 97 pozycji, nie stworzy, tak jak planowano, sześciu nowych klas I.
Od września będzie ich tylko pięć. Nadal są w nich wolne miejsca. Klasa biologiczno – chemiczna może przyjąć jeszcze 6 uczniów. Wolne miejsca są też w kasie humanistycznej i matematyczno -fizycznej.
Kolejki chętnych do nauki w Żeromie nie ma, choć w tym roku nie wprowadzono progu punktowego. We wcześniejszych latach byli przyjmowani tylko uczniowie, którzy na egzaminie gimnazjalnym uzyskali minimum 55 punktów.

Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego

Problemy z rekrutacją szkoła miała już w ubiegłym roku. Wówczas z zaplanowanych 7 klas, stworzono sześć oddziałów.
Podobnych kłopotów nie ma II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, choć w rankingu szkół jest klasyfikowana na 389 miejscu. Powstaną wszystkie z zaplanowanych 6 klas. Ta cieplicka szkoła w 2013 roku została uznana przez Czytelników Gazety Wrocławskiej za „Najfajniejsze liceum na Dolnym Śląsku”.

Słabą rekrutacją do „Żeroma” jest zasmucony Paweł Domagała, naczelnik wydziału edukacji w jeleniogórskim urzędzie miejskim. Przypuszcza, że klasycznie profile zaproponowane przez szkołę, gorzej przebiły się wśród propozycji innych szkół.
- Powstały w nich klasy: humanistyczno-medialna, politechniczna, psychologiczna, artystyczna i lingwistyczna – mówi Domagała.

To z pewnością nie jedyny powód spadku popularności „Żeroma”. Szkoła ma złą opinię wśród rodziców i uczniów.

- Tylko w tej szkole może się zdarzyć dzień, w którym uczeń pisze cztery klasówki, a na piątej lekcji nauczyciel z uśmiechem, każe wyjąć karteczki i robi niezapowiedziany sprawdzian – mówi jeden z rodziców.

Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego - ewaluacja

Druzgocącą ocenę jeleniogórskiemu Liceum Ogólnokształcące im. Żeromskiego wystawili w marcu tego roku wizytatorzy dolnośląskiego kuratorium. Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 300 uczniów, ponad 100 rodziców i prawie 60 nauczycieli, szkołę sklasyfikowano na najniższym poziomie „E”. Oznacza on niski stopień wypełniania wymagań państwowych. Dla porównania II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida oceniono na poziomie „B” (wysoki stopień wypełniania wymagań).

Jelenia Góra: Liceum im. Żeromskiego - słaba ocena

Wizytatorzy badali w „Żeromie”, czy procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się (cząstkowa ocena „E”), czy uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej (ocena „B”) i czy w szkole respektowane są normy społeczne (ocena „E”). Szkoła dobrze przygotowuje uczniów do udziału w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i zawodach sportowych, ale atmosfera w niej nie jest najlepsza. - Relacje pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w znacznym stopniu nie są oparte na szacunku i zaufaniu – napisali wizytatorzy.

Za słabą stronę uznano m.in. kształtowanie u uczniów umiejętności uczenia się oraz wzajemnego uczenia. Działania nauczycieli w celu motywowania uczniów do uczenia się oraz wspierania ich w trudnych sytuacjach nie maja charakteru powszechnego.

- Niepokoją nas te wyniki. Jesteśmy w kontakcie z dyrekcją i rozmawiamy o programie naprawczym. Wskazano słabe strony. Nauczyciele uwzględnili je w swoich planach – mówi Paweł Domagała, naczelnik wydziału edukacji.

Dyrektor szkoły Eulalia Kłodawska – Szwajcer przyznaje, że dla kadry szkoły przyznanie najniższej oceny było szokiem. - Ewaluacja nie jest jedynym narzędziem badania jakości pracy szkoły. Niektórzy z rodziców, którzy brali udział w badaniu, byli zadziwieni wynikiem, bo podczas wywiadu dobrze mówili o szkole. Zresztą jedno ze znanych warszawskich liceów - LO im. księcia Poniatowskiego, też dostało podobnie jak my, ocenę „E”– mówi dyrektor. Jej zdaniem na pewno jest nad czym popracować i poprawić – ten proces już trwa, a niekiedy trudno jest pogodzić szkołę „życzliwą” ze szkołą „wymagającą”, która stawia na jakość kształcenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto