Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kozarzewski usiądzie przy nyskim magistracie. Jego pomnik przygotowuje prof. Molenda

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Jerzy Kozarzewski usiądzie przy nyskim magistracie. Jego pomnik przygotowuje prof. Molenda.
Jerzy Kozarzewski usiądzie przy nyskim magistracie. Jego pomnik przygotowuje prof. Molenda. facebook.com/Kordian-Kolbiarz-Burmistrz-Nysy
Jerzy Kozarzewski doczeka się w Nysie upamiętnienia w formie pomnika. Ławkę z siedzącym na niej twórcą Ogniska Muzycznego w Nysie, a w trakcie wojny żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych przygotowuje prof. Marian Molenda.

W pracowni nyskiego rzeźbiarza gotowy jest już gliniany model rzeźby, z którego powstanie forma do późniejszego odlania monumentu z brązu. Według zapowiedzi z nyskiego magistratu pomnik w formie ławki, na której siedzi Jerzy Kozarzewski stanie przed urzędem miejskim w Nysie we wrześniu.

Termin odsłonięcia pomnika musimy uzgodnić z instytutem Pamięci Narodowej, który przygotował tablicę pamiątkową przy pomniku Jerzego Kozarzewskiego - mówi burmistrz Kordian Kolbiarz.

Sam pomnik będzie gotowy już w sierpniu Obecnie pracuję nad skuwaniem gipsowego odlewu. Z niego powstanie piaskowa forma, z której zostanie odlana rzeźba - informuje prof. Marian Molenda.

Kim był Jerzy Kozarzewski?

Jerzy Kozarzewski urodził się 21 października 1913 roku w Trawnikach, zmarł 1 lutego 1996 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, we wrześniu 1939 roku trafił do niewoli radzieckiej. Później był zaangażowany w działalność konspiracyjną w Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie i Warszawie. Podczas powstania warszawskiego trafił do Oświęcimia, a później obozu Mauthausen. Po wojnie skazany w 1946 roku przez komunistyczny rząd na śmierć. Kara została jednak zamieniona na 10 lat więzienia. Jerzy Kozarzewski po jej odbyciu osiadł w Nysie. Tu prowadził działalność społeczną. Założy i prowadził m.in. Ognisko Muzyczne w Nysie, które dzięki jego staraniom zostało przekształcone na Szkołę Muzyczną ulokowaną po rewitalizacji w budynku dawnego kolegium św. Anny przy Rynku Solnym.

Jerzy Kozarzewski był także poetą. W 1992 roku wydał pierwszy tomik wierszy "Dar codzienności", a już po jego śmierci zostały odnalezione i wydane utwory z okresu wojny.

Za swoją działalność Jerzy Kozarzewski w 1992 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także honorową odznakę „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej”. W 2002 roku sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Nysie nadano imię Jerzego Kozarzewskiego, a 2006 roku Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie przyjęło imię jego imię. Jerzy Kozarzewski jest także patronem małej sceny Nyskiego Domu Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto