- Mamy dylemat. Chcielibyśmy zdobyć dofinansowanie, ale mam też wątpliwości – mówił w środę 25 stycznia, w trakcie obrad miejskiej rady, wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor.
Pytany o rozmowy z ministrem sportu, wiceburmistrz przyznał, że już kilka miesięcy temu minister Kamil Bortniczuk podsunął pomysł, aby Głuchołazy ubiegały się w otwartym konkursie o ministerialne dofinansowanie do budowy sztucznego toru saneczkarskiego. Może ono wynieść połowę kosztów, o ile projekt Głuchołaz wygra w konkursie. Przed tygodniem Głuchołazy odwiedził specjalista, zajmujący się projektowaniem i budową takich torów. Jego opinii nie ujawniono.
- Decyzję o złożeniu wniosku podejmiemy na przełomie lutego i marca – mówi radnym Roman Sambor. – Gmina musiałaby zapewnić pieniądze na wkład własny i z tym może być problem. Potrzebujemy środki na wkład własny w innych programach na budowę dróg, termomodernizację budynków publicznych. Tor będzie wymagał obsługi i to są kolejne koszty, nie wiemy czy finansowo sam się utrzyma.
W grę wchodzą dwie lokalizacje – na Górze Parkowej, obok istniejących już Złotych Ścieżek czyli tras rowerowych. Tam tor mógłby mieć nawet ponad kilometr długości i 200 metrów różnicy poziomów. Mniejszy tor zmieściłby się na tzw. Górce Papierniczej (200 metrów długości i 30 różnicy poziomów).
Miejskie władze wolą zbudować obiekt rekreacyjny dla turystów i mieszkańców. Ministerstwo wspiera budowę obiektów sportowych, służących szkoleniu młodzieży i rozgrywkom. Turystom mógłby służyć w ostatniej kolejności.
O budowę nowych torów saneczkarskich w Polsce od lat zabiega Polski Związek Sportów Saneczkowych. W tej dyscyplinie mamy duże tradycje. Pierwszy tor saneczkowo – bobslejowy powstał w 1929 roku w Krynicy. Tam też w 2009 roku rozpoczęła się budowa pierwszego w kraju toru sztucznie mrożonego, ale utknęła po zakwestionowaniu pozwolenia na budowę. Tor miał kosztować 80 mln, część pieniędzy nawet wydano, choć obiekt dotychczas nie powstał. O budowę takiego toru starają się też Duszniki Zdrój, gdzie powstał krajowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.
Poza tym Ministerstwo Sportu, którym kieruje pochodzący z Głuchołaz Kamil Bortniczuk, chce jeszcze w tym roku dofinansować budowę 3 torów saneczkowych z kompozytu. Program wsparcia dla samorządów, które się tego podejmą, jest obecnie opracowywany. Taki tor nie wymaga śniegu ani mrozu, jest czynny od wiosny do jesieni. Kompozytowe tory są sprzedawane w gotowych modułach, koszt budowy 1 metra wynosi ok. 1,3 tysiąca euro (ceny z 2018 roku).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót