MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkaset paczek z Opolszczyzny trafi do Polaków na Kresach Wschodnich. Stowarzyszenie Odra-Niemen prowadzi akcję "Rodacy-Bohaterom"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Michał Mendrychowski to harcerzy głuchołaskiego ZHR i uczeń nyskiego Carolinum. Koordynuje zbiórkę "Rodacy-Bohaterom" w powiecie nyskim. Paczki przygotowane na Opolszczyźnie trafią głównie na Wileńszczyznę.
Michał Mendrychowski to harcerzy głuchołaskiego ZHR i uczeń nyskiego Carolinum. Koordynuje zbiórkę "Rodacy-Bohaterom" w powiecie nyskim. Paczki przygotowane na Opolszczyźnie trafią głównie na Wileńszczyznę. Marcin Żukowski
Paczki świąteczno-noworoczne trafią do Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Kolejny raz trwa akcja „Rodacy-Bohaterom”, również na Opolszczyźnie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę wsparcia.

Akcja ma charakter ogólnopolski, trwa od kilkunastu lat. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen. Od 7 lat zbiórka trwa również na Opolszczyźnie. Inicjatorzy nazywają zebrane dary „paczkami pamięci”.

- Zależy nam przede wszystkim na wysłaniu naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich mocnego sygnału, że o nich pamiętamy, że są dla nas ważni. Święta Bożego Narodzenia to najlepsza to tego okazja – wyjaśnia Maria Ziomko, prezes Oddziału Opolskiego SON.

Dary przygotowane w Polsce trafią do Polaków mieszkających m.in. na Ukrainie, Litwie czy Łotwie.

- Każdego roku przygotowujemy w naszym regionie ok. 500 paczek. Opolskie dary trafiają głównie na Wileńszczyznę, do rejonów trockiego, solecznickiego, wileńskiego – tłumaczy Katarzyna Ziomko, instruktorka ZHR, koordynatorka akcji SON w regionie.

W zbiórkę darów włącza się wiele szkół i parafii w regionie. W tym roku w samym powiecie nyskim do inicjatywy dołączyło aż 10 placówek edukacyjnych. Jak wskazują organizatorzy, to dobra okazja do przeprowadzenia niecodziennej lekcji patriotyzmu. Tym bardziej, że zainteresowanie sprawą okazują zarówno nauczyciele, jak i sama młodzież.

- Nasi uczniowie są wrażliwi, dlatego chętnie włączają się w akcje charytatywne. Pomoc naszym rodakom to bardzo cenna inicjatywa - mówi Mirosław Żurawski, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie.

- W sumie z naszego terenu będziemy mieli około 180 paczek pamięci – mówi Michał Mendrychowski, harcerz z Głuchołaz, uczeń nyskiego „Carolinum”, koordynator w powiecie nyskim.

Dary zostaną zawiezione na Wschód w pierwszym tygodniu stycznia. Wciąż można dołączyć do zbiórki.

- Osoby zainteresowane takim wsparciem mogą własnoręcznie przygotować jedną paczkę. Jej wartość to ok. 150 zł. Można też przynieść pojedyncze produkty z naszej listy lub przekazać darowiznę – tłumaczy Katarzyna Ziomko.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie

www.rodacybohaterom.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto