Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec osobnej kolejki na rehabilitację ambulatoryjną po Covid 19. Trzeba będzie czekać dłużej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pacjenci na rehabilitacji po Covid 19 w głuchołaskim szpitalu powiatowym.
Pacjenci na rehabilitacji po Covid 19 w głuchołaskim szpitalu powiatowym. Archiwum
Pacjentów po Covid jest mniej, ale nadal kilkanaście procent z nich wymaga rehabilitacji. Teraz poczekają na nią w ogólnej, dłuższej kolejce.

W poniedziałek 4 kwietnia lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dostali z Narodowego Funduszu Zdrowia informację, że od 5 kwietnia nie mogą już wypisywać skierowań na rehabilitację w warunkach domowych, ambulatoryjnych i sanatoryjnych dla osób, które przeszły z komplikacjami Covid 19.

Takie rozwiązanie wprowadzono w maju 2021 roku. Wszystkie chętne przychodnie i gabinety rehabilitacyjne mogły występować o osobny kontrakt na pracę z chorymi po Covid. Za komplet pięciu zabiegów przychodnia dostawała 188 zł za osobodzień, tymczasem za rehabilitację ogólnoustrojową stawka była niższa (109 złotych do lutego 2022, obecnie 152 zł). Chętni trafiali do osobnej kolejki i byli przyjmowani szybciej.

- Na terenie woj. opolskiego rehabilitacja pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 jest realizowana łącznie przez 15 podmiotów leczniczych – informuje Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ. - Od kwietnia ub. roku z tej rehabilitacji skorzystało 611 pacjentów.

- Osoby po Covid 19 skierowane do nas przez lekarzy na rehabilitację ambulatoryjną czy domową trafią teraz do ogólnej kolejki – mówi Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. – Cały czas przyjmowaliśmy takich pacjentów, choć wiem, że lekarze rodzinni niechętnie wypisywali takie skierowania, bo wcześniej musieli zlecać dość rozległe badania diagnostyczne. Sporo takich usług świadczyliśmy też w domach pacjentów, dla osób niepełnosprawnych.

Bez zmian prowadzona jest nadal rehabilitacja po Covid 19 w warunkach szpitalnych, dla najcięższych przypadków.

- Mamy kolejkę chętnych do przyszłego roku – mówi dyrektor szpitala powiatowego w Głuchołazach Artur Grychowski. – Nic nie wiem, aby NFZ miał zmieniać zasady przyjęć do szpitali.

Do końca sierpnia rehabilitację po Covid w warunkach szpitalnych prowadzi też szpital MSWiA w Głuchołazach, gdzie prowadzony jest osobny program pilotażowy, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Szpital MSW przeznaczył na to 120 łóżek.

- Staramy się o przedłużenie tego programu, bo widzimy taką potrzebę u pacjentów – mówi dyrektor szpitala Mariusz Grochowski. – Kolejka do końca sierpnia jest już pełna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec osobnej kolejki na rehabilitację ambulatoryjną po Covid 19. Trzeba będzie czekać dłużej - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto