Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konserwatorzy z nyskiego muzeum naprawili prawie 200-letni zabytek. To chrzcielnica z kościoła w Paczkowie

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Konserwatorzy z nyskiego muzeum naprawili prawie 200-letni zabytek. To chrzcielnica z kościoła w Paczkowie.
Konserwatorzy z nyskiego muzeum naprawili prawie 200-letni zabytek. To chrzcielnica z kościoła w Paczkowie. Muzeum Powiatowe w Nysie
Pracownia konserwatorska Muzeum Powiatowego w Nysie nie może narzekać na brak zajęć. Specjaliści z placówki zakończyli właśnie prace nad restauracją zabytkowej chrzcielnicy. Prawie pół roku trwało przywracanie świetności niemal 200-letniemu zabytkowi.

W maju tego roku do Muzeum Powiatowego w Nysie trafiła zabytkowa pokrywa chrzcielnicy z kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. Chrzcielnica ufundowana została w 1845 roku przez Franciszka Paczkowskiego i jest wykonana w tradycji baroku, zaś dekoracja pokrywy, która trafiła do muzealnej pracowni prawdopodobnie jest jeszcze wcześniejsza.

Dolną część chrzcielnicy jest wykonana z szarego marmuru, natomiast dzwonowatą pokrywę z miedzi pokryto marmoryzacją. Szczyt pokrywy wieńczy pełnoplastyczna scena Chrztu Jezusa w Jordanie. Postaci Jezusa i Jana Chrzciciela wykonane są z ołowiu i złocone. Wstawiona pomiędzy nimi palma jest żelazna i polichromowana. To właśnie te elementy przez prawie dwa wieki uległy największemu zniszczeniu.

Pokrywa chrzcielnicy pokryta była nagromadzonymi przez lata warstwami zabrudzeń. Figura Chrystusa została oderwana i przechowywana w parafialnym sejfie. W wielu miejscach widoczne były ubytki polichromii, pęknięcia oraz korozja metali. Brakowało kilku liści palmowych. Obiekt został dokładnie oczyszczony, po czym wykonano odkrywki sondażowe w celu ustalenia chronologii nawarstwień. Pobrano również próbki do badań technologicznych określających skład warstw malarskich - mówi Ewelina Małyk, konserwator zabytków, która pracowała przy renowacji chrzcielnicy z Paczkowa.

W trakcie konserwacji zostały usunięte ogniska korozji oraz nałożono zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem. Uzupełniony zostały też ubytki. Chodzi o rekonstrukcję brakujących elementów, jak liście palmowe oraz nimb Chrystusa, a także scalenie kolorystyczne i złocenia. Figurę Jezusa przymocowano na swoje pierwotne miejsce. Całość na koniec zabezpieczono warstwami werniksu.

źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto