Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zbroja Zygmunta Augusta trafiła na Zamek Królewski na Wawelu. Bezcenny eksponat

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Bezcenną zbroję młodego króla Zygmunta Augusta będzie można oglądać bezpłatnie na Wawelu od 18 lutego do 28 lutego
Bezcenną zbroję młodego króla Zygmunta Augusta będzie można oglądać bezpłatnie na Wawelu od 18 lutego do 28 lutego Materiały prasowe
Bezcenna zbroja króla Zygmunta Augusta trafiła dziś do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu dzięki porozumieniu między rządami Polski i Węgier. Do końca lutego będzie można podziwiać ją bezpłatnie w Sali Senatorskiej na Wawelu.

Zbroja Zygmunta Augusta trafiła na Zamek Królewski na Wawelu

Z Węgier do Polski

Powrót cennego artefaktu do Polski zawdzięczamy działaniom premiera Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się do premiera Węgier - Viktora Orbána - z prośbą o przekazanie renesansowej zbroi młodzieńczej króla Zygmunta Augusta. W myśl postanowień umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Węgierskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzonej w Budapeszcie 13 października 1992 r., w trosce o integralność narodowego dziedzictwa kulturowego Węgier i Polski, 25 grudnia 2020 r. Viktor Orbán podpisał dekret o przekazaniu zbroi Rzeczypospolitej Polskiej.

– Zbroja będzie stanowić dla naszego muzeum jedną z pereł kolekcji. Trzeba bowiem pamiętać, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku. Pragnę podziękować premierom Polski i Węgier oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w ten trudny proces przekazania i zapewnić naszych węgierskich kolegów, że będzie ona otoczona wyjątkowo staranną opieką i nigdy nie zapomnimy tego gestu – zapewnia dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Bezcenna zbroja młodego króla Zygmunta Augusta znajdowała się na Węgrzech na mocy decyzji sądu arbitrażowego z 1933 roku. Wtedy to została przekazana z cesarskich zbiorów wiedeńskich do Muzeum Narodowego w Budapeszcie jako rzekoma własność króla Węgier Ludwika II Jagiellończyka, poległego w bitwie z Turkami pod Mohaczem w 1526 roku.

W rzeczywistości, jak wykazał w 1939 r. wybitny bronioznawca Bruno Thomas, zbroję zamówił w 1533 r. król Czech i Węgier (późniejszy cesarz) Ferdynand I z okazji zaręczyn swojej córki Elżbiety z synem Zygmunta I, trzynastoletnim Zygmuntem Augustem, wówczas już ukoronowanym za życia ojca, królem Polski. Na napierśniku i naramiennikach umieszczono wiązany monogram z liter E i S (Elisabetha, Sigismundus).

Kosztowny kostium króla

Zbroja Zygmunta Augusta pełniła nie tylko funkcje użytkowe, ale też reprezentacyjne i symboliczne. Stojący w tym niezwykle kosztownym kostiumie młody król miał 156,8 cm wzrostu. Stalowe płyty wykuto na wzór ubioru wykonanego z miękkiej tkaniny, przeszywanego w deseń ukośnej kratownicy wypełnionej czworoliściami. Geometryczna dekoracja, dopełniona trawionymi i złoconymi ornamentami roślinnymi, kontrastuje z gładkim, polerowanym tłem.

– Przekazanie do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu renesansowej zbroi chłopięcej króla Zygmunta Augusta to wydarzenie dla naszego muzeum wyjątkowe i bez precedensu. Zbroja przeznaczona dla ostatniego Jagiellona na tronie polskim, którego – pamiętając o arrasach – możemy określić jako najwybitniejszego mecenasa zamku wawelskiego, jest dla Polaków bezcennym regalium – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zygmunt II August jako władca Polski i Litwy dał się poznać jako wybitny mecenas i kolekcjoner. Obok wielkiego zespołu tapiserii niderlandzkich i wspaniałego skarbca, posiadał też kilkadziesiąt luksusowych zbroi. Z doborowej zbrojowni Zygmunta Augusta, oprócz prezentowanej młodzieńczej, zachowała się tylko pełna zbroja jeździecka wykonana przez Kunzaochnera w Norymberdze, a podarowana królowi Szwecji Janowi III z okazji jego zaślubin z Katarzyną Jagiellonką (Zbrojownia Królewska w Sztokholmie).

Zbroję młodego króla Zygmunta Augusta, którą do końca lutego będzie można oglądać bezpłatnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, wykonał świetny rzemieślnik z Innsbrucku – Jörg Seusenhofer. Jego dzieła uważane są za szczytowe osiągnięcia płatnerstwa renesansowego. Szczególna sławą cieszy się ozdobiony heraldycznymi orłami, zachowany w Wiedniu, komplet uzbrojenia z 1547 roku, przeznaczony dla arcyksięcia Ferdynanda II. Jak wiadomo z zachowanej korespondencji z płatnerzem do zbroi Zygmunta Augusta należały dwa siodła. Tylko okucia łęków jednego z nich zachowały się do dnia dzisiejszego.

Młodzieńcza zbroja Zygmunta Augusta

18–28.02.2021 DARMOWY POKAZ SPECJALNY

Wstęp bezpłatny
Sala Senatorska, II piętro Zamku, wejście Schodami Senatorskimi
Poniedziałek, godz. 9.30-13, ostatnie wejście o 12.40 oraz wtorek-niedziela, godz. 9.30-17.00, ostatnie wejście o 16.40
Czwartek 18.02.2021, godz. 11 – 17, ostatnie wejście o 16.40.

Od 2.03.2021 prezentacja zbroi będzie się odbywać w ramach wystawy "Skarbiec Koronny i Zbrojownia".
Poniedziałek, godz. 9.30-13, ostatnie wejście o 12.15, wtorek-niedziela, godz. 9.30-17, ostatnie wejście o 16
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł
Bezpłatne wejściówki oraz bilety dostępne:
online https://ebilet.wawel.krakow.pl/
kasa Centrum Promocji i Informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Zbroja Zygmunta Augusta trafiła na Zamek Królewski na Wawelu. Bezcenny eksponat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto