Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały kultowe opolskie restauracje. Niedźwiednik i Secesyjna w Opolu, Stylowa w Koźlu, Inka w Namysłowie, Relax w Brzegu

Red
Kultowe opolskie restauracje PRL. Na zdjęciu: kawiarnia Inka w Namysłowie - wnętrze
Kultowe opolskie restauracje PRL. Na zdjęciu: kawiarnia Inka w Namysłowie - wnętrze NAC - Archiwum Państwowe w Opolu
Wygodne siedziska w namysłowskiej Ince, gąszcz zieleni w Agawie w Głogówku, ludowy styl w opolskim Niedźwiedniku i kozielskiej Stylowej, przedwojenny duch w Secesyjnej - tak na fotografiach sprzed półwiecza prezentują się wnętrza kawiarni i restauracji prowadzonych przez Społem.

Kultowe opolskie restauracje PRL - prawie każde miasto je miało

W okresie PRL trudno było znaleźć miasto, w którym pod szyldem Społem nie funkcjonowałaby jakaś kawiarnia albo restauracja. Nie inaczej jest w przypadku Opolszczyzny, gdzie takich lokali było całkiem sporo.

W Opolu takimi miejscami były na przykład kawiarnia Secesyjna albo zajazd Niedźwiednik. Ta pierwsza mieściła się w pałacyku przy ul. Sempołowskiej. Lokal miał tradycyjny przedwojenny wystrój, zgodnie zresztą z nazwą. W latach 70. wewnątrz mieściło się 90 miejsc. Do tego dochodziły miejsca przed budynkiem, pod charakterystycznymi parasolkami.

Zajazd Niedźwiednik powstał w latach 70. na wylocie z Opola w stronę Strzelec Opolskich. Tutaj wystrój sali mieszczącej 60 osób przy stolikach był bardziej ludowy. W sporym obiekcie nie brakowało też miejsc noclegowych.

Kultowe opolskie restauracje PRL. Każda miała coś charakterystycznego

Zresztą, choć lata 70. i okres PRL rządziły się swoimi prawidłami, jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz, to jednak każdy z lokali prowadzonych przez Społem miał swój własny styl.

W Agawie w Głogówku było mnóstwo zieleni. Można było wręcz poczuć się jak w dżungli. Z kolei Stylowa w Koźlu była cała w drewnie, z charakterystycznymi zdobieniami oparć siedzeń. Inka w Namysłowie miała natomiast klimat klubowy, z nieco większa przestrzenią pomiędzy stolikami.

W zasobach Archiwum Państwowego jest sporo zdjęć ukazujących wnętrza i budynki kawiarni i restauracji w innych miastach. Można zobaczyć restaurację Relax w Brzegu i Centralną w Głubczycach. Jest też Domek Myśliwski z Głuchołaz. Są też niespodzianki, jak ujęcia z ośrodka wczasowego Społem w Dźwirzynie (ze stołówką na 500 osób!).

Kultowe opolskie restauracje PRL. Różne losy lokali

Ośrodek "Opole" działa zresztą w tej nadmorskiej miejscowości do tej pory! Nie można tego natomiast powiedzieć o wszystkich lokalach Społem na Opolszczyźnie.

Wiatrak w Grodkowie stoi pusty. Secesyjna nie istnieje od lat. Pałacyk, w którym się mieściła, do niedawna popadał w ruinę. Obecnie pałacyk przechodzi jednak gruntowny remont. Ma tam być hotel, a właściciel nie wyklucza powrotu Secesyjnej na kawiarnianą mapę Opola.

Sytuacja zajazdu Niedźwiednik jest trudniejsza. Po pożarze sprzed lat budynek stał pusty i niszczał. Obecnie ma właściciela, ale nie widać, aby trwał tam jakiś remont. Jego otoczenie służy za to za parking dla rozbitych samochodów.

Na zdjęciach sprzed lat nie widać jednak współczesnych problemów. Można za to zobaczyć, jak kiedyś prezentowały się popularne lokale i gdzie stołowali się Opolanie. Może nawet wypatrzycie kogoś znajomego!

Lubisz archiwalne zdjęcia?

Zobacz inne historyczne galerie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądały kultowe opolskie restauracje. Niedźwiednik i Secesyjna w Opolu, Stylowa w Koźlu, Inka w Namysłowie, Relax w Brzegu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto