MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto pleśń i toksyny, spożycie grozi ostrym zatruciem! Jeśli kupiłeś smoothie, zwróć do sklepu

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu toksycznej pleśni w smoothie owocowym. Mykotoksyna ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i może prowadzić do ostrego zatrucia. Wycofany produkt można zwrócić do każdego sklepu sieci Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

Spis treści

Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto w nim toksyny

Osoba bierze napój z półki w sklepie
Spożycie napoju skażonego toksyczną pleśnią może doprowadzić do ostrego zatrucia pokarmowego z towarzyszącymi bólami brzucha, biegunką i wymiotami. d3sign/gettyimages.com

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny, toksyny wytwarzanej przez pleśń, w smoothie owocowym. W związku z tym wycofuje produkt:

 • Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml,
 • data minimalnej trwałości 13.03.2024,
 • producent: Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy,
 • wyprodukowano dla firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne.

Firma Lidl po uzyskaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii, wykorzystywanym do produkcji produktu „Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml”, podjęła wraz z producentem decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszego spożywania.

Lidl 7 marca poinformował konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku poprzez umieszczenie we wszystkich sklepach plakatów z ważną informacją dla klientów oraz poprzez publikację informacji na stronie internetowej lidl.pl w panelu „ważna informacja dla klientów”.

Czym jest patulina i jak wpływa na zdrowie?

Patulina jest toksyną wytwarzaną głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys. Występuje w spleśniałych owocach i warzywach takich jak jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, morele, pomidory. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Mykotoksyna wykazuje właściwości mutagenne, teratogenne i prawdopodobnie rakotwórcze.

Objawami zatrucia patuliną są:

 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • zawroty i bóle głowy,
 • zmęczenie, apatia,
 • zaburzenia koncentracji, pamięci,
 • utrata przytomności,
 • ból i sztywność stawów,
 • objawy alergiczne: nieżyt nosa, zmiany skórne.

Zwroty wycofanego artykułu będą przyjmowane w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym Główny Inspektorat Sanitarny

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto pleśń i toksyny, spożycie grozi ostrym zatruciem! Jeśli kupiłeś smoothie, zwróć do sklepu - Strona Zdrowia

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto