Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 z matematyki. Odpowiedzi i arkusze

Iwona Kłopocka
6667 opolskich maturzystów dziś o godz. 9 otworzy arkusze egzaminacyjne z matematyki.
6667 opolskich maturzystów dziś o godz. 9 otworzy arkusze egzaminacyjne z matematyki. Dawid Łukasik
Dziś obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym. Do matury na Opolszczyźnie przystąpiło 6667 osób. 
Wyniki egzaminów będą znane 30 czerwca.

6667 opolskich maturzystów dziś o godz. 9 otworzy arkusze egzaminacyjne z matematyki. Na rozwiązanie zadań będą mieli 170 minut.

Matura 2017 [MATEMATYKA] Odpowiedzi, arkusze CKE w serwisie EDUKACJA

Do maturalnego minimum będzie im jeszcze brakowało języka obcego zdawanego na poziomie podstawowym oraz wybranego przedmiotu dodatkowego, zdawanego na poziomie rozszerzonym. Do tego ostatniego wystarczy jednak po prostu przystąpić, bo na poziomie rozszerzonymi nie ma progu zdawalności, a więc każdy wynik się liczy.

Odpowiedzi i arkusze testu maturalnego z matematyki 2017 na poziomie podstawowym i rozszerzonym opublikujemy po zakończeniu egzaminu.

Maturzyści mogą także zdawać na poziomie rozszerzonym jeszcze inne przedmioty - nawet pięć. Ich wybór zależy na ogół od wymagań rekrutacyjnych szkół wyższych.

Opolanie, podobnie jak maturzyści w całej Polsce, najchętniej wybierali na poziomie rozszerzonym język angielski, geografię, matematykę, biologię, język polski.

W środę punktualnie o godz. 9 absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mogli otworzyć pierwszy z czterech obowiązkowych arkuszy egzaminacyjnych.
- Ręce mi się trzęsły ze zdenerwowania, ale w miarę czytania poleceń uspokajałam się - mówi Monika z II LO w Opolu. - Bardzo podobał mi się tekst o zanikających językach. To fajne, że nawet na samym egzaminie można się czegoś nowego dowiedzieć.

Pierwsza część arkusza dotyczyła rozumienia tekstu czytanego. Maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania odnoszące się do fragmentów dwóch artykułów prasowych - Ryszarda Koziołka, Mój dziwny Sienkiewicz z „Polityki” i Russa Rymera Milknące głosy z „National Geographic”.

- Zadania były interesujące, choć niektóre przekombinowane, np. te, w których trzeba było z tekstu wyciągnąć określenie celebryty i estety - uważa Marcin z I LO. - Trudność mogły sprawić zadania z gramatyki, ale mnie najbardziej zdziwiły odsyłacze przy słowach imperatyw i Mona Lisa. Tłumaczenie maturzyście, że to słynny obraz Leonarda da Vinci świadczy albo o głupocie autorów pytania, albo o tym, że za głupców mają oni absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Wielu licealistów za banalne uważa też zadanie wymagające rozpoznania dzieła i jego autora po zacytowanej wymianie zdań między Dziennikarzem i Czepcem. Czy u wszystkich w odpowiedzi będzie „Wesele” i Wyspiański przekonamy się 30 czerwca. W ubiegłym roku spora część maturalnej młodzieży poległa na znanym cytacie z Mickiewicza, choć też zadanie wydawało się proste i oczywiste.

W drugiej części egzaminu trzeba było napisać wypracowanie na jeden z dwu podanych tematów. Do wyboru były: „Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz do wybranych tekstów kultury.

Drugi temat dotyczył wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”, a polecenie brzmiało: „Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.”

Wypracowanie maturalne powinno liczyć co najmniej 250 słów. - Temat o pracy wprost wymarzony. Właściwie na poziomie gimnazjalnym, a nie maturalnym - uważa Karolina z opolskiego Ekonomika.

W sumie do zdobycia było 70 punktów. Aby egzamin zaliczyć trzeba uzyskać 30 proc. punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto