Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Najważniejsza jest demografia i dobro mieszkańców". Wywiad z Kordianem Kolbiarzem, burmistrzem Nysy

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Rozmowa z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem.

Jeszcze nie tak dawno temu Nysa borykała się z poważnymi problemami społecznymi. Zamknięcie dużych zakładów przemysłowych skutkowało m.in. dużym bezrobociem. Czy dziś widać ślady po trudnym czasie transformacji?

Zamknięcie takich zakładów pracy, jak FSD, ZUP sprawiło, że niemal z dnia na dzień w Nysie zniknęło 10 tysięcy miejsc pracy. Tragedia dotknęła przede wszystkim młodych ludzi, osoby pracujące. Nastąpił ogromny exodus społeczny. Był czas, kiedy z miasta wyjechało 10 proc. ludzi pomiędzy 18 a 34 rokiem życia. To był tragiczny w skutkach społeczny upust krwi i utrata ludzi ambitnych, młodych, kompetentnych. Teraz wyzwaniem jest załatanie tej społecznej wyrwy i mogę przyznać, że Nysa radzi sobie z tym dobrze. Ale bardzo dużo jeszcze przed nami. Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby urodzeń, dlatego troszczymy się o mieszkańców. Chodzi o to, aby młodzi ludzie z Nysy nie wyjeżdżali. Chcemy, aby Nysa miała atrakcyjną przestrzeń do życia, która zachęci do osiedlania się nowych mieszkańców.

W Nysie podejmowano różne inicjatywy mające pomóc w tym procesie. Czy możemy ocenić ich skuteczność?

Niewątpliwym sukcesem jest to, że wszyscy pracownicy gminnych instytucji wiedzą, że naszym głównym celem jest demografia i wzrost liczby mieszkańców naszego miasta. Podejmujemy wiele inicjatyw w tym zakresie, m.in. powstają nowe mieszkania. W latach 2019-2021 dzięki inwestycji gminy Nysa prowadzonej przez Agencję Rozwoju Nysy u zbiegu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej powstało Osiedle Rodzinne. Zbudowaliśmy trzy bloki z 97 mieszkaniami komunalnymi i 6 lokalami usługowymi.

Kolejne 76 mieszkań powstanie na terenie dawnej FSD. Będą to mieszkania komunalne z konkurencyjnym czynszem. Zakładane główne kryteria to wiek do 40 lat, praca w Nysie oraz płacenie podatków w naszym mieście. Kolejne 360 lokali mieszkalnych w zabudowie szeregowej powstanie przy ul. Orląt Lwowskich. Są budowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Jestem przekonany, że podstawowym elementem rozwoju miasta jest stworzenie bezpiecznego miejsca do życia dla mieszkańców.

To nie koniec naszych aktywności. Przykładowo we wszystkich placówkach oświatowych ponownie funkcjonują stołówki. W tym roku otworzyliśmy nowoczesny żłobek mieszczący setkę dzieci. Takie działania sprawiają, że rodzice, którzy w Nysie pracują, mieszkają, mogą mieć poczucie, że miasto dba o ich rodziny. Również w tym roku przy ul. Franciszkańskiej został otwarty nowy klub seniora. To trzecie tego typu miejsce w Nysie. Pokazuje to, że chcemy działać kompleksowo i wspierać mieszkańców na każdym etapie życia, poczynając od opieki żłobkowej, przez organizację przedszkoli i szkół, przez małżeństwo aż po jesień życia. Każdy mieszkaniec, w każdym momencie, życia jest dla nas ważny.

Demografia to jedno, ale widać też jak z roku na rok zmienia się przestrzeń publiczna miasta. Z których dotychczas zrealizowanych inwestycji jest Pan najbardziej zadowolony?

Do najważniejszych projektów należy budowa Nyskiego Centrum Przesiadkowego. Wspólnie ze starostwem powiatowym prowadzimy działania, których celem jest kompleksowa przebudowa terenu dworca kolejowego i autobusowego. Po naszej stronie leży odnowienia fasady budynku i wnętrza poczekalni. Zostanie poprawiona bryła obiektu. To miejsce ma być przyjazne pasażerom. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co bardzo ważne, Nysa będzie jednym z węzłów w ramach ogólnopolskiej sieci połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Ta tak zwana „szprycha” została wytyczona na trasie Kłodzko – Nysa – Opole – Częstochowa – Skierniewice – CPK.

Dlatego celem trwającego projektu tworzenia Nyskiego Centrum Przesiadkowego jest nie tylko poprawa estetyki miejsca i bezpieczeństwa podróżnych, ale także zwiększenie atrakcyjności Nysy dla mieszkańców i inwestorów.

Jestem również zadowolony z rewitalizacji centrum miasta. Obecnie trwa remont południowej części rynku i placu przy bazylice. Nysa w końcu zyska przestrzeń, która będzie prawdziwą wizytówką odpowiadającą aspiracjom mieszkańców. Będzie to serce miasta z przestrzenią właściwą do organizacji wydarzeń kulturalnych i nie tylko.

Na koniec chcę wspomnieć o Hali Nysa, dzięki której mamy możliwość organizacji wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie. Wkrótce zostanie również przebudowany stadion położony obok hali, co dodatkowo wzmocni zaplecze i możliwości sportowe Nysy. Przy tej okazji chcę wspomnieć o ministrze Kamilu Bortniczuku, który w swoich działaniach na najwyższych szczeblach władzy pamięta o potrzebach naszej gminy. Nie wiem czy inne miasta mogą poszczycić się tak zaangażowanym orędownikiem swoich spraw.

No właśnie. Wspomniał Pan o sporcie. Organizowane są tutaj wydarzenia rangi nie tylko regionalnej, ale też krajowej i międzynarodowej. Czy jest to kierunek, w którym miasto chce podążać?

Rozwój sportu w Nysie to ogromna inwestycja w rodziny i dzieci. W różnego rodzaju akademiach czy szkółkach prowadzonych przez nyskie klubu uczestniczy blisko tysiąc dzieciaków.

Wspieranie sportu, poza oczywistą promocją miasta, ma jeszcze jeden ważny cel. Wiemy dobrze, że polscy mieszkańcy przybyli do Nysy po wojnie. Żyje u nas wielu potomków kresowian, między innymi z Tarnopola. Przyjechali też ludzie z innych regionów Polski. Ciągle budujemy naszą wspólną tożsamość. Nie stworzymy trwałej wspólnoty na szyldach partyjnych czy organizacyjnych. Wierzę, że w takiej wspólnej identyfikacji bardzo może pomóc szalik sportowy z napisem „Nysa”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Najważniejsza jest demografia i dobro mieszkańców". Wywiad z Kordianem Kolbiarzem, burmistrzem Nysy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto