MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyżej położony na Opolszczyźnie kościół przeszedł remont wnętrza. W świątyni przechowywane są relikwie św. Andrzeja Boboli

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ponad stuletni kościół w Podlesiu koło Głuchołaz przeszedł remont wnętrza.
Ponad stuletni kościół w Podlesiu koło Głuchołaz przeszedł remont wnętrza. Parafia św. Jerzego w Podlesiu
Niedawno zakończył się remont kościoła w Podlesiu. Prace obejmowały malowanie wnętrza. To najwyżej położona świątynia w całej Opolszczyźnie. Przeprowadzenie inwestycji było możliwe dzięki otrzymanej dotacji.

W 2023 roku zakończył się remont kościoła w Podlesiu. Prace obejmowały malowanie wnętrza. Inwestycja ta była możliwa dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 145 tys. zł z funduszy europejskich. Całkowity koszt renowacji to ponad 245 tys. złotych.

Prace we wnętrzu zabytkowego kościoła obejmowały między innymi usunięcie zmurszałych farb i tynków, naprawę gzymsów, sklejenie rys i spękań oraz malowanie ścian i sufitów.

Kościół parafialny św. Jerzego jest cennym zabytkiem architektury. Świątynię zbudowano w latach 1907-1908. Kościół jest budowlą o formach historyzujących, nawiązujących do architektury romańskiej i gotyckiej, ceglaną, oskarpowaną, z rozbudowanym masywem zachodnim z czworoboczną wieżą na osi nakrytą ostrosłupowym hełmem, oraz niższym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Budowla stoi w najwyższym punkcie wsi (około 470 m n.p.m.) i jest najwyżej położonym kościołem nie tylko w polskiej części Gór Opawskich, ale też całej Opolszczyzny.

W maju 2023 roku do kościoła zostały wprowadzone relikwie z kości patrona Polski i męczennika św. Andrzeja Boboli. Każdego 16 dnia miesiąca odprawiane są nabożeństwa do świętego.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. „Malowanie wnętrza kościoła pw. Św. Jerzego w Podlesiu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto