Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nierówne połowy. Panowie szybciej umierają, dlatego jest ich mniej. Wśród seniorów nawet kilka razy mniej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Panowie stanowią w Opolskiem mniejszość. Tylko w Opolu zameldowanych jest ponad 9 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn.
Panowie stanowią w Opolskiem mniejszość. Tylko w Opolu zameldowanych jest ponad 9 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn. Archiwum NTO
W województwie opolskim żyje obecnie o 41 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn. Najbardziej sfeminizowanym miastem jest stolica województwa. W Opolu na 100 zameldowanych mężczyzn przypada 108 kobiet.

Tylko w Opolu zameldowanych jest ponad 9 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn. Panie stanowią tu 54 procent populacji i jest to regionalny rekord. Generalnie jednak w opolskich miastach nadwyżka kobiet jest większa niż na wsi.

W Nysie kobiety stanowią 53,6 procent liczby mieszkańców, w Kędzierzynie Koźlu 53,2 procent. Powyżej 53 procent kobiet mieszka też w Brzegu, Głubczycach, Krapkowicach, Namysłowie, Oleśnie, Prudniku i Strzelcach Opolskich. Jedynym powiatowym miastem o bardziej wyrównanych proporcjach jest Kluczbork, gdzie na 100 pań przypada 101 panów (dane dotyczą osób zameldowanych na stałe wg bazy Pesel).

W miejscowościach mniejszych i wiejskich proporcje są bardziej wyrównane. Jest nawet jedno miasto na Opolszczyźnie, gdzie występuje lekka przewaga mężczyzn nad kobietami. To Wołczyn, gdzie to panowie stanowią 50,5 procent populacji.

- Na to zjawisko składa się kilka przyczyn. Przede wszystkim kobiety żyją dłużej od mężczyzn, dlatego jest ich więcej. Według danych GUS za rok 2022 średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 73,4 lat. Tymczasem kobiety średnio żyją 81,1 roku czyli o 7,5 roku dłużej – komentuje dr Sabina Lodzińska – Kubiciel z Politechniki Opolskiej. – Po drugie kobiety chętniej niż mężczyźni przenoszą się do dużych miast na studia czy w poszukiwaniu pracy. I pozostają w nich już na stałe.

W wiekiem panowie się wykruszają

Więcej dzieci rodzi się płci męskiej. W kategorii wiekowej do 18 lat mężczyzn jest też wyraźnie więcej niż kobiet. Przykładowo w Opolu w końcu ubiegłego roku dziewcząt w wieku do 18 lat było o ponad 500 mniej niż chłopców. Stanowiły one 48,5 procent populacji w tym przedziale wiekowym czyli na jedną dziewczynę przypada 103 chłopców. W kategorii wiekowej ponad 18 lat na 100 mężczyzn przypada już średnio 110 kobiet. A po 90 roku życia na jednego pana przypada nawet kilka pań.

- Liczebna przewaga kobiet rośnie w starszych grupach wiekowych, co nie przyniesie pozytywnych efektów demograficznych. Nasze społeczeństwo potrzebuje odmłodzenia struktury demograficznej – dodaje dr Sabina Lodzińska - Kubiciel z PO.

Statystyczna przewaga kobiet powoli, ale stopniowo narasta. Dla przykładu w 2017 roku kobiety stanowiły 53,8 procent populacji Opola (obecnie 54), a w Nysie 53 procent (obecnie 53,6 procent). Nie jest to też dobry sygnał dla rynku pracy, bowiem kobiety częściej nie pracują niż mężczyźni.

Wśród licznych problemów demograficznych Polski ten jednak wydaje się stosunkowo najmniejszy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nierówne połowy. Panowie szybciej umierają, dlatego jest ich mniej. Wśród seniorów nawet kilka razy mniej - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto