MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Norwegia jak ze snu: 8 niesamowitych miejsc z listy UNESCO, które musisz zobaczyć. Gotowe pomysły na urlop i wakacje!

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wakacje czy urlop w Norwegii to świetny pomysł dla miłośników pięknej przyrody, niesamowitych zabytków i aktywnego wypoczynku. To też doskonałe miejsce do tego, by uciec przed nieznośnymi upałami. Ale co najbardziej warto zobaczyć w Norwegii? Oczywiście miejsca z listy UNESCO, które zachwyciły międzynarodowych ekspertów. Przedstawiam pełną listę norweskich skarbów UNESCO, których nie możesz przegapić w czasie wakacji w tym kraju.

Spis treści

Miejsca UNESCO w Norwegii. Musisz je zobaczyć choć raz w życiu!

Planując urlop czy wakacje w jakimś kraju, warto uwzględnić miejsca, które międzynarodowi eksperci uznają zgodnie za najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe, często wręcz unikalne. Gdzie szukać takich miejsc? Najlepszą pomocą jest lista obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Listy takie, sporządzone dla każdego kraju, wskazują, jakie niesamowite zakątki najbardziej warto zobaczyć w czasie krótkiej wizyty lub dłuższego pobytu w danym państwie.

Wnętrze kościoła klepkowego Urnes w Norwegii
Co zobaczyć na wakacjach w Norwegii? W tym skandynawskim kraju znajduje się 8 magicznych miejsc, które zachwyciły ekspertów UNESCO. Są wśród nich zabytki, cuda przyrody, niezwykłe tradycje, a nawet pozostałości z czasów prehistorycznych - to prawdziwe turystyczne perełki Norwegii, które musisz odwiedzić! HildaWeges, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Nie inaczej jest z Norwegią, której lista UNESCO obejmuje 8 miejsc. 7 z nich to obiekty typu kulturowego, 1 miejsce zalicza się do kategorii naturalnej.

Norwegia nadaje się świetnie na wakacje 2024. Temperatury latem są tu o wiele znośniejsze niż na południu Europy, gdzie turystom grożą udary słoneczne czy pożary. W Norwegii czeka też wiele niesamowitych atrakcji, jak starożytne petroglify, zapierające dech w piersiach fiordy, świetnie zachowane drewniane zabytki czy tradycje liczące ponad 1000 lat.

Sprawdź, jakie miejsca z listy UNESCO w Norwegii najbardziej warto zobaczyć w czasie wakacji. Poniżej przedstawiam kompletną listę 8 norweskich miejsc UNESCO.

8 niesamowitych miejsc UNESCO w Norwegii, które musisz zobaczyć w wakacje

Poniżej znajdziesz kompletną listę miejsc i obiektów UNESCO w Norwegii wraz z opisami, adresami, a nawet filmikami, ukazującymi ich piękno i wyjątkowość. To gotowa lista pomysłów na wycieczki po Norwegii w czasie wakacji, urlopu czy nawet krótkiego weekendowego wypadu.

Kościół klepkowy w Urnes

To najstarszy zachowany kościół słupowy w Norwegii. Wznosi się od XII w. nad pięknym fiordem Lusterfjorden. Jest w całości zbudowany z drewna, a jego architektura stanowi przykład mieszanki stylu wikińskiego, celtyckiego i romańskiego. Ściany zabytkowej świątyni zdobią inskrypcje runiczne i misternie rzeźbione motywy roślinne.

Bryggen

Bryggen to stary port w mieście Bergen. Pierwszą placówkę handlową Ligi Hanzeatyckiej założono tu w połowie XIV w. Do dziś zachowało się ok. 60 starych pięknych, drewnianych domów w tradycyjnym stylu – dzięki nim na wycieczce po Bryggen można się poczuć jak w zupełnie innej epoce. Domy są zamieszkałe i starannie odnawiane, a kilka razy trzeba było je całkiem odbudowywać po pożarach, Norwegowie przykładają jednak wielką wagę do ich zachowania.

Roros

Roros to miasteczko wyrosłe wokół dawnej kopalni miedzi. Kopalnia działała przez ponad 300 lat, od 1644 do 1977 r., a okolicę zamieszkiwali głównie górnicy. Urokliwa, całkowicie drewniana architektura starego Roros pokazuje, w jakich warunkach żyli norwescy robotnicy przed wiekami. Miasteczko jest wyjątkowo urocze o każdej porze roku, można je poznawać w czasie wycieczek z przewodnikiem lub stołując się w restauracjach i próbując lokalnych specjałów.

Sztuka naskalna w Alta

Wokół miasteczka Alta za kołem podbiegunowym, nad surowymi brzegami Altafjordu, znaleźć można niesamowite naskalne malunki i petroglify (płaskorzeźby), ukazujące przede wszystkim zwierzęta (renifery, niedźwiedzie, wieloryby), ale też ludzi w czasie polowań, zabaw, podróży na łodziach i rytuałów.

Sztuka naskalna z okolic Alta to dzieło łowców-zbieraczy sprzed 6 tys. lat! Malunki i ryty dają wgląd w życie codzienne bardzo dalekich przodków współczesnych Norwegów.

Vegaoyan – archipelag Vega

Archipelag Vega cechuje surowe piękno i spokój – wyspy leżą na uboczu Norwegii, i to całkiem dosłownie: oblewają je zimne wody Morza Norweskiego. W przeszłości żyła tu samowystarczalna społeczność, specjalizująca się w wyrabianiu różnego rodzaju odzieży i ozdób z kaczego puchu. Kaczki, przybywające na wyspy wiosną, objęte były ochroną, dzięki czemu zawsze dostarczały mieszkańcom nowego puchu. Do dziś na Vegaoyan lęgnie się wiele rzadkich gatunków kaczek i gęsi.

Lokalne tradycje, sięgające IX w., przetrwały i są nadal kultywowane, choć dziś już raczej jako atrakcja turystyczna niż sposób na życie.

Południk Struvego

Południk Struvego to nie jedno miejsce, lecz seria punktów triangulacyjnych, ciągnąca się od Fuglenes w Norwegii do Starej Nekrasiwki na Ukrainie. Południk wyznaczył w połowie XIX w. rosyjski uczony Friedrich Georg Wilhelm von Struve i posłużył się nim do dokładniejszego określenia kształtu i rozmiarów Ziemi.

Na liście UNESCO znajdują się łącznie 34 punkty pomiarowe południka. 4 znajdują się w Norwegii, pozostałe są w Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii.

Dziedzictwo przemysłowe Rjukan-Notodden

Miejscowości Rjukan i Notodden przypominają wielki skansen architektury przemysłowej. Na początku XX w. powstały tu zakłady koncernu Norsk Hydro, których zadaniem była produkcja sztucznych nawozów azotowych z użyciem rewolucyjnych metod. Fabryki napędzały elektrownie wodne, surowce dowoziły pociągi sunące po specjalnie wytyczonych liniach kolejowych, robotnicy mieszkali całkiem wygodnie we wzniesionym dla nich osiedlu.

Dziś na liście UNESCO figuruje łącznie 97 obiektów z kompleksu Rjukan-Notodden, w tym fabryki, taśmy produkcyjne, linie kolejowe i wspomniane osiedle robotnicze.

Fiordy zachodnionorweskie: Geirangerfjord i Naeroyfjord

To jedyny wpis na norweskiej liście UNESCO z kategorii miejsc naturalnych. Chyba nie zaskakuje, że wpis obejmuje dwa wspaniałe fiordy, jedne z najdłuższych i najgłębszych na świecie. Klify Geirangerfjordu i Naeroyfjordu sięgają 1400 m wysokości, głębokość fiordów wynosi do ok. 500 m.

Okolicę zdobią błyszczące lodowce, jeziora polodowcowe i spektakularne wodospady. Fiordy można zwiedzać zarówno pieszo, po ścieżkach wytyczonych wśród najpiękniejszych zakątków, na rowerach, jak też na pokładach statków wycieczkowych, pływających po ich zimnych wodach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Norwegia jak ze snu: 8 niesamowitych miejsc z listy UNESCO, które musisz zobaczyć. Gotowe pomysły na urlop i wakacje! - Strona Podróży

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto