Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nysa. Nowa Słodownia - tak ma wyglądać nowe osiedle w mieście. Jest wniosek o ustalenie lokalizacji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wizualizacja Nowej Słodowni
Wizualizacja Nowej Słodowni arch. Tomasz Gębski
Na terenie dawnego browaru mają powstać trzy nowe bloki, adaptacji na mieszkania doczekać ma się też budynek słodowni. To czwarty wniosek deweloperów do rady miejskiej w Nysie o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na podstawie specjalnego prawa, tzw. lex deweloper.

Inwestorem nowego osiedla w Nysie jest spółka Nowa Słodownia z Opola, powiązana z opolską firmą deweloperską, budującą aktualnie min osiedle Nowa Piastowska w Opolu. Firma wystąpiła właśnie do rady miejskiej w Nysie z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. To specjalny uproszczony tryb, który pozwala ominąć procedury związane z przygotowaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Inwestor w ubiegłym roku kupił niszczejący teren dawnego browaru i słodowni w Nysie przy ul. Słowiańskiej. Zgodnie z jego koncepcją, na obszarze ok. 80 arów powstaną trzy bloki z 92 mieszkaniami. Każdy budynek ma mieć pięć kondygnacji nadziemnych i podziemny garaż.

Do tego zaplanowano centralny parking, tereny zielone, plac zabaw i prywatne ogrody. W kolejnych etapach firma przewiduje też zagospodarowanie zabytkowego budynku starej słodowni. Docelowo ma tam powstać 30 mieszkań – loftów oraz dwa lokale usługowe.

Dla tego terenu w 2019 roku został uchwalony plan miejscowy, który przeznacza go pod zabudowę wielorodzinną. Inwestor chce jednak zmienić niektóre parametry zabudowy. Na przykład zgodnie z obecnym planem przestrzennym powinien zapewnić co najmniej 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie, a chce zapewnić jedno. Chce też zbudować bloki z płaskim dachem, tymczasem obecny plan przewiduje w tym miejscu dachy wielospadowe pokryte dachówką lub materiałem imitującym dachówkę. Chce też min. obniżyć z 30 do 25 procent udział powierzchni biologicznie czynnej (zielonej) na zagospodarowanym terenie.

Wszystkie proponowane zapisy są zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, tak więc rada miejska jest władna aby ustalić lokalizację na warunkach proponowanych przez inwestora. Decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższego miesiąca.

Nysa przeżywa ostatnio mieszkaniowy boom. Gminna Agencja Rozwoju Nysy kończy budowę osiedla przy ul. Franciszkańskiej na 100 mieszkań. W pobliżu kolejny blok na 52 mieszkania buduje firma deweloperska Milez. Połowa lokali została już zarezerwowana. Cena zaczyna się od 4,9 tys. zł. Niedawno ten same deweloper zaczął budowę kolejnego osiedla Victoria Park. Na razie powstaje pierwszy z dwóch budynków z ceną dochodzącą do 5 tys. zł za metr w stanie deweloperskim. Na 40 mieszkań zarezerwowanych jest obecnie kilkanaście.

Na Zamłyniu, w pobliżu zapory, rozpoczęła się w ubiegłym roku budowa osiedla Belvedere Park przewidzianego na 8 bloków i w sumie 400 mieszkań, które mają powstać w czterech etapach. Niedawno ogłoszno ceny mieszkań na tym osiedlu, wahają się w przedziale od 4,9 do nawet 6,5 tysiąca złotych za metr. Kolejną budowę - Osiedle Wierzbowe - przygotowuje firma Decarbonika w rejonie ul. Gdańskiej (3 budynki, 94 mieszkania, cena ma być poniżej 5 tys. zł).

Agencja Rozwoju Nysy stara się też o rządowe dofinansowanie do budowy bloku w śródmiejskiej zabudowie centrum Nysy przy ul. Kramarskiej. W sumie na terenie Nysy w ciągu najbliższych lat może powstać nawet do tysiąca nowych mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto