Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nysa. Pomysł na niedzielny spacer. Przechadzka śladami Bernharda Grzimka

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Nysa. Pomysł na niedzielny spacer. Przechadzka śladami Bernharda Grzimka.
Nysa. Pomysł na niedzielny spacer. Przechadzka śladami Bernharda Grzimka.
W sobotę (24 kwietnia) minęła 112. rocznica urodzin Bernharda Grzimka. Właśnie na obecny weekend Punkt Informacji Turystycznej w Nysie przypomina wybitną postać obrońcy dziewiczej przyrody i zaprasza na spacer po Nysie jego śladami.

Bernhard Grzimek urodził się 24 kwietnia 1909 roku w Nysie, przy ul. Wrocławskiej 24/25. Uczęszczał do nyskiego Realgymnasium, gdzie zdał egzamin maturalny umożliwiający mu podjęcie studiów weterynaryjnych. W międzyczasie zdobył uznanie jako specjalista w hodowli drobiu oraz wydał książkę Bücher über Eier” – gdzie opisał zachowanie i zwyczaje drobiu domowego. Dzięki tej uznanej przez specjalistów książce zyskał przydomek – Eiermann – „Człowiek od jaj” oraz odbywa podróż po Stanach Zjednoczonych jako ekspert w dziedzinie zwalczania kurzych chorób.

Akademik i dyrektor ogrodu zoologicznego

Po zdaniu egzaminu maturalnego Bernhard Grzimek rozpoczął studia weterynaryjne w Lipsku, które kontynuował w Berlinie, zdobywając tytuł doktora medycyny weterynaryjnej. Po studiach podjął pracę w Ministerstwie Rolnictwa. W trakcie II Wojny Światowej prowadził badania nad percepcją koloru i nad zachowaniem się koni wojskowych. Po II Wojnie Światowej dociera do Frankfurtu nad Menem, gdzie obejmuje funkcję dyrektora Ogrodu Zoologicznego i podejmuje trud zebrania rozproszonych zwierząt i odbudowy ogrodu zoologicznego. Pracuje również jako pracownik naukowy i wykładowca na Uniwersytecie w Giessen.

Zdobywca Oskara

Na początku lat 50. XX wieku rozpoczyna podróże do miejsc, gdzie zachowała się naturalna przyroda, aby obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku (chce stworzyć zwierzętom w swoim zoo jak najlepsze warunki do życia. W trakcie licznych podróży jest świadkiem zorganizowanego na masową skale kłusownictwa. Postanawia coś z tym zrobić i rozpoczyna walkę o ochronę dzikiej przyrody. Razem z synem Michaelem rozpoczyna nagrywanie filmów dokumentalnych o dziko żyjących zwierzętach afrykańskiej sawanny, jeden z tych filmów pt. „Serengeti nie może umrzeć” – odnosi olbrzymi sukces i w 1960 roku i na 32. ceremonii rozdania Oscarów w Los Angeles, film zostaje nagrodzony Oscarem, kategorii Pełnometrażowych filmów dokumentalnych. W połowie lat 50. XX wieku rozpoczyna 175 odcinkowy cykl audycji poświęcony dzikim zwierzętom, a do studia telewizyjnego zabiera ze sobą z ogrodu zoologicznego dzikie zwierzę, dla uatrakcyjnienia audycji – łącznie cykl ten przyciąga przed ekrany 3,5 mld widów ! Wśród dorobku naukowego profesora Bernharda Grzimka jest 20 książek naukowych, z których wiele jest tłumaczone na łącznie 23 języki obce. Umiera 13 marca 1987 roku we Frankfurcie w trakcie przedstawienia w cyrku.

Śladami Grzimka po Nysie

Spacer „Śladami Bernharda Grzimka w Nysie” rozpocząć można przy ul Wrocławskiej 24/25, to właśnie w tym miejscu w 1909 roku na świat przyszedł późniejszy wybitny zoolog jakim był prof. Bernhard Grzimek. Kolejnym miejscem związanym z tą postacią jest budynek Szkoły Podstawowej nr 5, gdzie niegdyś mieściło się Realgymnasium, do którego uczęszczał B. Grzimek. Ostatnim miejscem na tym szlaku może być budynek rektoratu PWSZ-tu (ul. Armii Krajowej 7), gdzie w 2008 roku odsłonięto tablice upamiętniającą tego wybitnego naukowca.

źródło: Informacja Turystyczna w Nysie
fot. M. Pinkowski; Michael Rückl; BR de

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto