Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nyscy archeolodzy odsłonili ponad 600-letnie piwnice. Co w nich odnaleźli?

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Nyscy archeolodzy odsłonili ponad 600-letnie piwnice. Co w nich odnaleźli?
Nyscy archeolodzy odsłonili ponad 600-letnie piwnice. Co w nich odnaleźli? UM Nysa
W trakcie prac archeologicznych przy ul. Kramarskiej archeolodzy z Muzeum Powiatowego w Nysie dokopali się do pozostałości kamienic, które stały jeszcze w latach 40. XX wieku. Ich piwnice są znacznie starsze, bo pamiętają czasy średniowiecza.

Prace archeologiczne przy ul. Kramarskiej trwają od połowy września. Na działce gdzie dawniej znajdował się plac zabaw przedszkola nr 8 ma powstać blok mieszkalny. Zanim na położoną w centrum miasta działkę wejdą robotnicy budowlani wcześniej teren musi zostać zbadany przez archeologów. W trakcie kilku tygodni prac udało się już odkryć i odsłonić kilkanaście pomieszczeń piwnicznych związanych ze zniszczonymi w 1945 r. i wyburzonymi w latach 50. kamienicami.

Już przed rozpoczęciem badań wiedzieliśmy, że natrafimy tu na imponujące, duże piwnice. Datujemy je na okres późnego gotyku i wczesnego renesansu. To oznacza, że mają ponad pół tysiąca lat - mówi Mariusz Krawczyk kierownik działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Zabudowa murowana istniała tu od czasów późnego średniowiecza. Najistotniejsze z punktu widzenia archeologii i historii architektury są piwnice 5 kamienic szczytowych, skierowanych frontami do dawnej Krammerstrasse (ul. Kramarskiej), datowane na 1350–1400 r - dodaje Krzysztof Dobrzański, archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie.

Najcenniejszym jak dotąd znaleziskiem przy ul. Kramarskiej jest zbiór około tysiąca monet z XIX i początku XX w. ukrytych prawdopodobnie w obawie przed Armią Czerwoną.

Poza tym archeologom udało się odkryć kilkanaście obiektów określonych jako kloaki–studnie, z których jak na razie wydobyto kilkadziesiąt całych naczyń ceramicznych, wyroby metalowe (sprzączki, sygnet, łyżeczki, elementy pasa itp.), wyroby ze skóry i tkaniny oraz fragmenty naczyń drewnianych. Znaleziska datowane są na XIV-XVII wiek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto