Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają polskie Seszele. Zachodnia część Jeziora Nyskiego to prawdziwy raj dla żeglarzy i ornitologów

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Zachodnią część Jeziora Nyskiego znają głównie wędkarze, a szkoda, bo to absolutnie wyjątkowe miejsce.
Zachodnią część Jeziora Nyskiego znają głównie wędkarze, a szkoda, bo to absolutnie wyjątkowe miejsce. Anna Gryglas
Zachodnia część Jeziora Nyskiego to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo obszarów wodnych na Opolszczyźnie. Ma zdecydowanie bardziej dziki charakter niż północne, turystyczne brzegi jeziora. Zbyt rzadko tam zaglądacie.

Seszele to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, położone ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, na północny wschód od Madagaskaru. Jego bajkowe plaże i charakterystyczne ukształtowanie linii brzegowej sprawia, że co roku przyjeżdża tam wielu turystów.

Czy wiedzieliście, że zachodnia część jeziora nazywana jest nyskimi Seszelami? Urozmaicona linia brzegowa, ogromna liczna małych wysepek sprawia, że ta dzika i nieujarzmiona okolica jest rajem dla ptaków, ornitologów, wędkarzy i kajakarzy. Czy faktycznie ma coś wspólnego z Seszelami? Obejrzyjcie nasze zdjęcia i samo oceńcie? Jedno jest pewne, jest niesamowicie piękna.

Jezioro Nyskie zwane jest również Głębinowskim lub Zbiornikiem Nysa. Jesienią i zimą prezentuje się wyjątkowo pięknie. Nieważne czy odwiedzacie Nyską Riwierę czy Błękitną Zatokę. Każde z tych miejsc ma swój czar i urok. Wyjątkowym przeżyciem będzie na pewno wizyta po zachodniej części jeziora. Ta dzika i nieujarzmiona okolica zwana jest nyskimi "Seszelami".

Rejon ten dzięki swoim licznym, małym wysepkom uznany został za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo obszarów wodnych na Opolszczyźnie. Ma zdecydowanie bardziej dziki charakter niż północne, turystyczne brzegi jeziora. Liczne i wąskie przesmyki pomiędzy wysepkami to raj dla żeglarzy i kajakarzy. Poza sezonem można tu również podpatrzeć liczne gatunki ptaków wodnych przebywających na wysepkach.

Historia zbiornika

Jezior0 Nyskie to jeden z trzech największych na Opolszczyźnie zbiorników retencyjnych o powierzchni 20 km kwadratowych i głębokości dochodzącej do 15 metrów.

Powstało w 1971 roku. Zalany obszar pokryty był głównie lasem, ale konieczne było również zatopienie kilku wiosek. Obecnie Jezioro Nyskie wraz sąsiednim Jeziorem Otmuchowskim i przyległymi terenami wchodzi w skład Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.

Przepływa przez nie Nysa Kłodzka, u wylotu której zbudowano zaporę wodną o wysokości 14 metrów oraz niewielką elektrownię wodną o mocy 3 MW. Północne brzegi jeziora to ulubione tereny wypoczynkowe mieszkańców Nysy oraz turystów z regionu i całego kraju. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe. Najbardziej widowiskową jest z pewnością Festiwal Ognia i Wody, kiedy niebo rozświetla się setkami ogni sztucznych odbijających się w tafli jeziora.

Źródło: Nysa.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto