Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolscy turyści wyruszą z Głuchołaz do Jesenika. Na pamiątkę Polaków tęskniących do ojczyzny

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Główny budynek sanatoryjny Uzdrowiska Jesenik
Główny budynek sanatoryjny Uzdrowiska Jesenik Krzysztof Strauchmann
Opolscy turyści odnaleźli miejsce związane z bojownikami o polską niepodległość. 11 listopada organizują tam VI Rajd Niepodległości.

Około 80 turystów wyruszy w czwartek 11 listopada na 20-kilometrową trasę VI Turystycznego Rajdu Niepodległości z Głuchołaz do uzdrowiska w Jeseniku (Lezne Jesenik).

Rajd wystartuje spod głuchołaskiego pomnika weteranów walk o niepodległości Polski przy ul. Jana Pawła II w Głuchołazach o godz. 8 rano. Dojście do Jesenika zaplanowano na godzinę 15. Wtedy to pod Polskim Pomnikiem na głównej promenadzie uzdrowiska złożone zostaną kwiaty.

- Idziemy na pamiątkę Polaków, którzy od połowy XIX wieku przyjeżdżali na leczenie do ówczesnego uzdrowiska Grafenberg, założonego przez Vincentego Preissnitza – mówi inicjator rajdu, przewodnik turystyczny Paweł Szymkowicz. – Warto pamiętać, że inspiracją do rajdów było odnalezienie przez czeską młodzież w 2005 roku, w czasie remontu Polskiego Źródła w uzdrowisku pamiątkowego listu, napisanego przez Polaków tęskniących do ojczyzny.

W pierwszej połowie XIX wieku Grafenberg, wzgórze leżące nad Jesenikiem, stało się jednym z bardziej popularnych uzdrowisk europejskich. Niewykształcony chłop Vincent Pressnitz stosował tu na pacjentach własne surowe metody leczenia zimną, górską wodą.

Polacy, przyjeżdżający tu z zaboru rosyjskiego, mogli się też cieszyć większą swobodą na terenie austriackiego państwa.
Przed 1918 rokiem Grafenberg odwiedził m.in. Mamert Dłuski, generał walczący w wojnach napoleońskich i w powstaniu listopadowym.

Z kuracji Pressnitza korzystał hrabia Roger Raczyński z Poznania. Leczył się tu Stanisław Bełza, pisarz, adwokat, działacz kulturalny na Śląsku. Była tu podróżniczka Jadwiga z Zamoyskich Sapieżyna, która według ówczesnych plotek doprowadziła swoją 16-letnią córkę Zofię do śmierci, aplikując jej surowe kuracje wodne Priessnitza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolscy turyści wyruszą z Głuchołaz do Jesenika. Na pamiątkę Polaków tęskniących do ojczyzny - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto