Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najbardziej nietypowe klocki Lego. Wisława Szymborska ma własną figurkę oraz cały komplet klocków z przyznania Nagrody Nobla

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wisława Szymborska odbiera literacką Nagrodę Nobla.
Wisława Szymborska odbiera literacką Nagrodę Nobla. LEGO/ Beata Zawrzel
Wisława Szymborska, Lord Vader, Harry Potter oraz Indiana Jones - wśród figurek z klocków Lego znajdziesz także te postacie. Zobaczcie, jak wyglądają. Nowa makieta zbudowana z ponad 21 tysięcy klocków LEGO przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy Wisława Szymborska odebrała literacką Nagrodę Nobla.

Nawet Wisława Szymborska stała się klockiem LEGO

Z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej (1923-2012) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie firma LEGO Polska oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej odsłonili niezwykłą konstrukcję z klocków.

Makieta zbudowana z ponad 21 tysięcy klocków LEGO przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy polska poetka Wisława Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa literacką Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Za projekt i budowę makiety odpowiadał certyfikowany budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Budowa makiety z polską noblistką zajął jego zespołowi blisko pół roku.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. W Światowy Dzień Poezji, który przypada 21 marca, firma Lego wypuściła specjalną figurkę Wisławy Szymborskiej. Jej autorem jest Łukasz Więcek, znany z programu „Lego Masters".

Lego to najsłynniejsze klocki na świecie.

Popularność klocków LEGO jest tak duża, że są to klocki dla wszystkich: dla dzieci, dla dorosłych, a także dla seniorów.

Klocki Lego mają blisko stuletnią historię. Wymyślił je w 1932 roku duński stolarz Ole Kirk Christiansen. Najpierw nazywały się Automatyczne Klocki Murarskie, ale po kilku latach zmieniono nazwę na Lego. Jest to skrót z duńskiego słowa „Leg godt", co oznacza „Baw się dobrze".

Pierwsze klocki Lego były z twardego drewna, ale w 1947 roku firma z Danii zdecydowała się na produkcję klocków z tworzywa sztucznego, którym jest ABS. Od tego czasu Lego stało się jednym z najpopularniejszych zabawek na świecie.

Wśród najciekawszych, nietypowych klocków Lego są również mi.in:

  • Harry Potter z innymi bohaterami znanej serii o czarodzieju,
  • Bilbo Baggins, elfy z Rivendell i Drużyna Pierścienia z „Władcy Pierścieni"
  • Indiana Jones,
  • Dinozaury z Parku Jurajskiego,
  • Batmotor Batmana.

Dlaczego klocki Lego zyskały taką wielką popularność

Klocki Lego zyskały popularność ze względu na możliwość budowania z nich niemalże wszystkiego, co tylko zechcemy. Klocki Lego są uniwersalne i mogą być używane przez dzieci w różnym wieku. Pozwalają na rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz rozwijają zdolności manualne.

Jednym z najbardziej interesujących aspektów klocków Lego są nietypowe figurki, które pojawiają się w różnych zestawach. Niektóre z nich to ulubieni bohaterowie z filmów i seriali, takie jak Batman, Spider-Man czy Harry Potter. Inne to postacie historyczne, takie jak Wiking czy Rycerz. Niektóre z nich to zwierzęta, takie jak żółwie ninja czy dinozaury. Istnieją także nietypowe figurki, takie jak roboty, kosmiczni żołnierze i superbohaterowie.

Najciekawsze nietypowe figurki Lego to te, które odzwierciedlają rzeczywistość. Na przykład, w jednym z zestawów można znaleźć figurkę z maszyną do szycia, a w innym zegar zegarmistrza. Istnieje także zestaw klocków Lego, w którym można zbudować model mikroskopu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto najbardziej nietypowe klocki Lego. Wisława Szymborska ma własną figurkę oraz cały komplet klocków z przyznania Nagrody Nobla - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto