Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKP PLK zelektryfikują linię Opole - Nysa. Dzięki temu szybszy będzie dojazd do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego

Redakcja
Od zeszłego roku trwa remont linii Opole - Nysa. PKP PLK za unijne pieniądze wymienia tam tory i całą infrastrukturę odpowiedzianą za bezpieczeństwo. Prace nie obejmują natomiast elektryfikacji, która ma być wykonana w ramach budowy CPK.
Od zeszłego roku trwa remont linii Opole - Nysa. PKP PLK za unijne pieniądze wymienia tam tory i całą infrastrukturę odpowiedzianą za bezpieczeństwo. Prace nie obejmują natomiast elektryfikacji, która ma być wykonana w ramach budowy CPK. PKP PLK/CPK/archiwum
Dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu zelektryfikowana ma zostać linia kolejowa na odcinku Opole - Nysa - Kłodzko i pojawia się na niej pociągi dalekobieżne.

W ramach planowanych inwestycji spółek Centralny Port Komunikacyjny i PKP Polskie Linie Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach tzw. szprychy nr 8 podróż z Warszawy do Nysy skróci się o 1,5 godziny i wyniesie 3 godz. 15 min (krótsza ma być też podróż z Opola do Warszawy i wynosić 2 godz. i 45 min.)

Ma tak się stać m.in. dlatego że zelektryfikowany zostanie odcinek Opole-Nysa-Kamieniec Ząbkowicki. Krócej ma też trwać podróż do Opola i Częstochowy. Zakładane inwestycje ułatwią podróże prawie 1,5 mln mieszkańców powiatów wzdłuż tej trasy.

– Korzyści dla pasażerów jest więcej. Nysa zostanie włączone do sieci połączeń dalekobieżnych i usprawni się skomunikowanie z centrum Polski – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

W ramach skomunikowania Centralnego portu Komunikacyjnego z polskimi miastami powstanie 10 szprych (linii kolejowych), które pozwolą mieszkańcom ponad 100 polskich miast bezpośrednio dojechać na lotnisko, które planowane jest pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, otrzymał numer i został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez port lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii, głównie na trasie Warszawa - CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje kolejowe, w tym i ta opolska, wpisane są w horyzont czasowy do 2040 roku.

Od zeszłego roku trwa już z kolei remont linii Opole - Nysa. PKP PLK za unijne pieniądze wymienia tam tory, całą infrastrukturę odpowiedzialną za bezpieczeństwo ruchu, zmodernizowane zostaną też wszystkie stacje.

Dzięki inwestycji podróż pomiędzy Nysą i Opolem skróci się o 40 min – z 1 godziny i 35 minut do około 55 minut, a pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h. PLK. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2020 roku.

Prace te nie obejmują natomiast elektryfikacji, która ma być wykonana w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zobacz: Odnowiony pociąg na trasie Wrocław - Opole - Racibórz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto