MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie miliard euro otrzyma Opolszczyzna z funduszy europejskich. Pierwsze nabory na początku przyszłego roku

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Nowa perspektywa dla regionu to w programie 966,5 miliona euro – z podziałam na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nowa perspektywa dla regionu to w programie 966,5 miliona euro – z podziałam na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego. UMWO
Ponad 966 milionów euro – na taką kwotę w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” może liczyć nasz region. To rekordowe pieniądze dla województwa i szansa na rekordowe inwestycje.

– Byliśmy w Komisji Europejskiej dużą grupą i zostaliśmy tam niezwykle docenieni. Jako jedyne województwo zostaliśmy zaproszeni na spotkanie przez dwie dyrekcje Komisji Europejskiej, zarządzające funduszami europejskimi – mówi marszałek Andrzej Buła.

Cały proces negocjacyjny, jeszcze przed ostatecznym spotkaniem w Brukseli, trwał trzy miesiące i dotyczył bardzo konkretnego programu finansowego dla województwa opolskiego.

Jak wyjaśnia urząd marszałkowski województwa opolskiego, urzędnicy unijni byli pod wrażeniem kompleksowego patrzenia w regionie na działania kierowane do mieszkańców województwa w różnych obszarach ich życia, zarówno poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jak i przez Europejski Fundusz Społeczny.

Ile pieniędzy z Unii Europejskiej dostanie Opolskie

Nowa perspektywa dla regionu to w programie 966,5 miliona euro – z podziałam na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Największa dyskusja toczy się w ramach tego drugiego funduszu, dotyczącego inwestycji: jak uznać zasadność budowy tej czy innej drogi, nowej infrastruktury szpitalnej czy termomodernizacji. Te wszystkie dylematy trzeba rozwiązać w takich konkretnych rozmowach i temu poświęciliśmy te trzy miesiące – mówił marszałek i podkreślał, że na spotkaniu w Brukseli delegacja opolska zwracała szczególną uwagę na powiązanie projektów społecznych z inwestycyjnymi.

– To jest chyba nasze największe wyzwanie na obecną chwilę, bo to np. przygotowanie takiego programu profilaktycznego w ochronie zdrowia, który byłby zakończony elementem rozbudowy czy poprawy infrastruktury w tej dziedzinie – wyjaśniał Andrzej Buła.

Pierwsze nabory na dotacje unijne z nowej perspektywy rozpoczną się na początku 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie miliard euro otrzyma Opolszczyzna z funduszy europejskich. Pierwsze nabory na początku przyszłego roku - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto