Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kuczera dla DZ: Chcemy być eko ale tylko wtedy, kiedy ktoś nam za to zapłaci

Aleksander Król
Prezydent Kuczera dla DZ: Chcemy być eko ale tylko wtedy, kiedy ktoś nam za to zapłaci
Prezydent Kuczera dla DZ: Chcemy być eko ale tylko wtedy, kiedy ktoś nam za to zapłaci Aleksander Król
Program TVN Uwaga o smogu w Rybniku wywołał burzę w sieci. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera skomentował program na facebooku, dolewając oliwy do ognia. Internauci wytykali prezydentowi m.in. brak skutecznych działań, wycinanie drzew, „zabranie dotacji” dla prywatnych właścicieli chcących wymienić piece na gazowe (miasto przeniosło środki na budownictwo wielomieszkaniowe). Padło też wiele pomysłów na to, jak walczyć ze smogiem. Co na to prezydent? Poprosiliśmy prezydenta Rybnika, by odniósł do sprawy.

Prezydent Piotr Kuczera dla Dziennika Zachodniego i rybnik.naszemiasto: Chcemy być eko ale tylko wtedy, kiedy ktoś nam za to zapłaci

Problem niskiej emisji nie jest problemem nowym. Nowością od kilku lat jest publiczna dyskusja na ten temat. Kiedy na początku mojej poprzedniej kadencji (2015 rok) zdecydowałem się na kampanię billboardową z hasłem „Smog zabija” usłyszałem, że to bardzo złe mówić tak o tym wprost, że straszymy ludzi, że miasto nie może w ten sposób. Minęło kilka lat i dzisiaj słyszę: panie prezydencie nasze dzieci duszą się w smogu, niech pan coś zrobi, umieramy, trujemy się. Można więc powiedzieć, że w naszej świadomości w tym temacie coś się zmienia. Cały czas jednak oczekujemy, że to ktoś coś zrobi za nas. Chcemy być eko ale tylko wtedy, kiedy ktoś nam za to zapłaci. Ciekawe, że nie oczekujemy dopłaty do telewizora, lodówki, samochodu, wakacji. Walka ze smogiem jest kwestią priorytetów na naszych listach zakupów. Sami musimy sobie zadać pytanie, czy to jest dla mnie na tyle ważne, że coś zmienię w swoich przyzwyczajeniach dotyczących ogrzewania domu.

Osobiście uważam, że dla Rybnika nie ma nic ważniejszego od tego byśmy zawalczyli o nasze zdrowie i życie. Po tych latach rozmów z mieszkańcami wiem, że jedynym ratunkiem są zmiany na poziomie prawa ogólnopolskiego. Nie jesteśmy w stanie przekonać siłą perswazji osób, które pod domem mają gaz by się do niego podłączyły. Mimo całej listy argumentów, ludzie nie chcą tego robić. Tylko regulacje prawne dotyczące obowiązku przyłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej oraz obowiązek instalowania ekologicznych źródeł ciepła w nowych domach mogą realnie zmienić sytuację. Kolejnym rozwiązaniem byłaby kwestia wyższych norm dla jakości paliw a następnie kontroli punktów sprzedaży. O te i inne rozwiązania prawne apeluję u osób stanowiących prawo w naszym kraju, bez twardego prawa w tym względzie nie ruszymy dalej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto