Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa zajętych łóżek covidowych na Opolszczyźnie. Wojewoda podał dane. Na razie sytuacja jest pod kontrolą

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze spotkanie zespołu antycovidowego.
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze spotkanie zespołu antycovidowego. fot. NTO
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze spotkanie zespołu antycovidowego. - W miarę zajętości miejsc w tych szpitalach, które do tej pory funkcjonują jako covidowe, będziemy rozważali uruchomienie kolejnych placówek - powiedział Sławomir Kłosowski, przedstawiciel rządu w regionie.

W województwie opolskim są 272 łóżka przeznaczone dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Z tej puli 86 łóżek jest wolnych. Jak zapewnił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, pacjenci województwa opolskiego mogą czuć się bezpiecznie. Sytuacja jest pod kontrolą służb wojewody i kadry medycznej z całego województwa.

- W miarę zajętości miejsc w tych szpitalach, które do tej pory funkcjonują jako covidowe, będziemy rozważali uruchomienie kolejnych placówek. Szpital w Oleśnie dysponować będzie 16 łóżkami, natomiast w Strzelcach Opolskich będzie to 36 miejsc dla pacjentów chorych na covid – podkreślał Sławomir Kłosowski. Podziękował również kadrze medycznej za ciężką pracę w szpitalach covidowych.

Sabina Wiatkowska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego OUW zapewniła, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Kilka razy dziennie służby aktualizują liczbę łóżek zajętych przez pacjentów covid. W miarę jak tych pacjentów przybywa, uruchamiane są kolejne miejsca. Na dzień 12 listopada obłożenie wynosi 68 proc. zajętych łóżek.

- Jest powołany dyspozytor covidowy, czyli osoba powołana stricte do znalezienia miejsc dla pacjentów chorych na SARS CoV-2 – tłumaczyła Sabina Wiatkowska.

W bieżącym tygodniu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu odnotowała znaczny wzrost zarażeń koronawirusem.

- 12 listopada było to 316 nowych zarażeń, czyli stosunkowo niedużo w porównaniu z poprzednimi dniami. Jednodniowy spadek zachorowań był jednak związany z dniem wolnym 11 listopada. Jeśli zwyżkowy trend liczby zarażeń zachowa się, możemy w niedługim czasie spodziewać się 800 zachorowań dziennie, co było rekordem podczas trzeciej fali - ostrzegała Grażyna Morawa-Skrzydeł, dyrektor WSSE w Opolu.

Maciej Romaniuk z Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu zachęcał osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się, aby zrobiły to jak najszybciej. Ponadto, od początku listopada istnieje możliwość przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Zrobić to mogą osoby pełnoletnie, które drugą dawkę przyjęły co najmniej pół roku wcześniej. W chwili obecnej większość osób chorych na covid to osoby niezaszczepione.

Marcin Kaczmarczyk, koordynator ds. instalacji tlenowych, zapewnił, że dzienne zużycie tlenu w szpitalach wynosi 6 ton, czyli zaledwie 34 proc. ze szczytu trzeciej fali.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 3 175 769 zakażeń koronawirusem. Liczba osób zmarłych to 78 555.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przybywa zajętych łóżek covidowych na Opolszczyźnie. Wojewoda podał dane. Na razie sytuacja jest pod kontrolą - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto