Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjdą do patronki spraw beznadziejnych. Odpust i jarmark w sanktuarium św. Rity w Głębinowie

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Mimo obowiązujących rok temu obostrzeń sanitarnych uroczystość ustanowienia sanktuarium zgromadziła liczną grupę pielgrzymów. Kustosz ks. Przemysław Seń zapewnia, że ruch pielgrzymkowy do św. Rity w Głębinowie stale rośnie.
Mimo obowiązujących rok temu obostrzeń sanitarnych uroczystość ustanowienia sanktuarium zgromadziła liczną grupę pielgrzymów. Kustosz ks. Przemysław Seń zapewnia, że ruch pielgrzymkowy do św. Rity w Głębinowie stale rośnie. Sanktuarum św. Rity w Głębinowie
Rok temu w Głębinowie utworzono sanktuarium diecezjalne św. Rity. Z tej okazji 22 maja odbędzie się uroczysty odpust ku czci świętej. Wydarzeniu religijnemu będzie towarzyszył jarmark.

Rita, a właściwie Margherita, żyła na przełomie XIV i XV wieku w środkowych Włoszech. Słynęła z głębokiej pobożności i wiary, dzięki której wypraszała wiele potrzebnych łask. Po śmierci męża i synów wstąpiła do zakonu augustianek. Była stygmatyczką. Posiadała na głowie stygmat ciernia. Przez wiele lat życia rana na głowie ropiała. Zmarła w opinii świętości. Beatyfikowano ją w 1628. Kanonizacja miała miejsce w 1900.

Wszelkich informacji o kulcie św. Rity i jej sanktuarium w Głębinowie można zasięgnąć u kustosza ks. Przemysława Senia.

– Święta Rita jest wzywana jako patronka spraw najtrudniejszych. To wynika z jej życia, gdzie jako kobieta, matka i osoba duchowna doświadczała wielu trudów. Z tego powodu zaraz po jej śmierci zaczęto się do niej modlić z prośbami o pomoc w sprawach wyjątkowo skomplikowanych – tłumaczy kustosz sanktuarium.

Kapłan podkreśla, że głębinowskie miejsce kultu jest chętnie odwiedzane. Znane są również przypadki cudów przypisywanych wstawiennictwu świętej Rity.

– W ostatnim roku bardzo mocno rozwinął się ruch pielgrzymi. Wiele razy pomnożyła się obecność odwiedzających nas wiernych – informuje duchowny. – Są piękne świadectwa. Jedno z nich, uzdrowienie z choroby nowotworowej, będzie odczytywane przed liturgią o godz. 16.00.

Ksiądz Seń tłumaczy również, skąd wziął się kult włoskiej świętej nad Jeziorem Nyskim.

– To jest chyba tajemnica. Każde miejsce kultu tworzy się z bożego natchnienia. Wiele osób w naszej diecezji miało osobisty głód. Wyrażali chęć gromadzenia się wokół duchowości św. Rity. Nasze sanktuarium jest pięknie usytuowane. Mały kościół w otoczeniu zieleni, nad brzegiem jeziora tworzy duchową oazę.

Główne uroczystości odpustowe zaplanowano na niedzielne popołudnie. Procesja z relikwiami i figurą św. Rity poprzedzi Mszę świętą o godz. 16.00. Przewodniczył jej będzie ks. abp. Adrian Galbas, koadiutora archidiecezji katowickiej. Po Eucharystii będzie obrzęd błogosławieństwa róż.

Jarmark ze św. Ritą organizowany pod hasłem „Od pszczół do róż” przygotuje Lokalna Grupa Działania „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00.

Od czwartku trwa Triduum ku czci św. Rity. Trzydniowe duchowe przygotowanie prowadzi ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu. Triduum zakończy się w sobotni wieczór pierwszą Mszą świętą z uroczystości św. Rity i wieczorem uwielbienia.

Na stronie internetowej sanktuarium będzie transmitowany przebieg uroczystości. Tam też można znaleźć szczegółowy harmonogram.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyjdą do patronki spraw beznadziejnych. Odpust i jarmark w sanktuarium św. Rity w Głębinowie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto