Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd z Głuchołaz po tropach polskich śladów w Uzdrowisku Jesenik. Są jeszcze miejsca. Orzeł w koronie trwa tu od 120 lat

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Do przejścia jest 20 kilometrowy odcinek spod Pomnika Weteranów Walk o niepodległość w Głuchołazach (aleja Jana Pawła II) do Uzdrowiska Jesenik, pod Pomnik Polski.
Do przejścia jest 20 kilometrowy odcinek spod Pomnika Weteranów Walk o niepodległość w Głuchołazach (aleja Jana Pawła II) do Uzdrowiska Jesenik, pod Pomnik Polski. Archiwum NTO
Po raz siódmy Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz zaprasza do udziału w pieszym Rajdzie Niepodległości z Głuchołaz do Uzdrowiska Jesenik. Wędrówka 11 listopada zakończy się złożeniem kwiatów pod Polskim Pomnikiem.

Góra Grafenberg nad czeskim Jesenikiem to znane od prawie 200 lat uzdrowisko. Jeszcze w XIX wieku leczyli się tutaj znani Polacy, przyciągnięci sławą wiejskiego uzdrowiciela Vincenta Pressnitza. Grafenberg odwiedził Mamert Dłuski, generał walczący w wojnach napoleońskich i w powstaniu listopadowym. Z kuracji Pressnitza korzystał hrabia Roger Raczyński z Poznania. Leczył się tu Stanisław Bełza, pisarz, adwokat, działacz kulturalny na Śląsku. Był tu jezuita – znany kaznodzieja i misjonarz Karol Antoniewicz oraz książę Jerzy Henryk Lubomirski - polityk i kurator Ossolineum i współtwórca Akademii Umiejętności, który leczył się tu po załamaniu nerwowym. Jeseink odwiedziła także podróżniczka Jadwiga z Zamoyskich Sapieżyna, która według ówczesnych plotek doprowadziła swoją 16-letnią córkę Zofię do śmierci, aplikując jej surowe kuracje wodne Priessnitza.

Polacy pozostawili po sobie trwałe pamiątki na terenie uzdrowiskowego parku. W 1894 roku na centralnej promenadzie stanął Pomnik Polski, ufundowany przez rodaków leczących się na Grafenbergu. W 1990 roku na jego szczycie ustawiono jeszcze kamienną rzeźbę orła w koronie, z rozpostartymi skrzydłami. Jeszcze wcześniej bo w 1869 roku Polacy ufundowali kamienną obudowę jednego z wielu źródeł. W 2005 roku, w czasie jego renowacji, znaleziono akt fundacyjny z listem fundatorów, potępiających rozbiory i wyrażającym tęsknotę za Ojczyzną.

Aby przypomnieć te historyczne związki i wydarzenia, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz organizuje co roku Rajd Niepodległości, w tym roku połączony z II Jesiennym Rajdem Pieszym z Interregiem. Do przejścia jest 20 kilometrowy odcinek spod Pomnika Weteranów Walk o niepodległość w Głuchołazach (aleja Jana Pawła II) do Uzdrowiska Jesenik, pod Pomnik Polski.

Rajd wyrusza o godzinie 8 w piątek 11 listopada, planowane przyjście do Jesenika ok. 15. Wszyscy zapisani uczestnicy dostaną także posiłek na trasie, dlatego ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisów można dokonywać wyłącznie internetowo na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rajd z Głuchołaz po tropach polskich śladów w Uzdrowisku Jesenik. Są jeszcze miejsca. Orzeł w koronie trwa tu od 120 lat - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto