MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont kościoła Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie. Zaniedbana perełka doczekała się renowacji

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Ruszają prace renowacyjne w kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie.
Ruszają prace renowacyjne w kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie. Anna Gryglas
Wykonawcy przejęli klucze do kościoła na Rynku Solnym w Nysie. Prace renowacyjne, warte 7 milionów złotych ruszyły na początku kwietnia.

Kościół Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie to barkowa perełka, jedna z najpiękniejszych świątyń w mieście. Niestety kościół od kilkudziesięciu lat był zaniedbywany i nie prowadzono tutaj żadnych poważnych prac renowacyjnych. Elewacja świątyni jest w bardzo złym stanie, a o pilnego zabezpieczenia wymaga dach, belki stropów, drzwi czy fundamenty.

Teraz te wszystkie prace zostaną zrealizowane. Jeszcze przed świętam starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz uroczyście przekazał klucze do świątyni wykonawcom, którzy przeprowadzą najpilniejsze prace renowacyjno - konserwatorskie i roboty budowlane.

- Prace w kościele Wniebowzięcia NMP w Nysie na Rynku Solnym wreszcie nabierają tempa. Dziś przekazujemy wykonawcom klucze do obiektu. Mam nadzieję, że nie tylko to, co będzie działo się na zewnątrz, ale także wewnątrz kościoła zadowoli mieszkańców Nysy – mówił Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.

Prace o łącznej wartości 7 milionów złotych przeprowadzą, w jednym czasie dwie firmy: Alta z Wrocławia oraz Goplan art z Warszawy.
Pierwsza z nich zajmie zabezpieczeniem konstrukcyjnym. Co oznacza m.in.: podstemplowanie sklepień piwnic, naprawę dachu i wzmocnienie więźby dachowej wraz z wymianą pojedynczych elementów konstrukcyjnych.

- To prace, które na pierwszy rzut oka nie będą bardzo widoczne, ale mają ogromne znaczenie – podkreśla Bogdan Malinowski z firmy Alta.

Drugi wykonawca zajmie się odnowieniem elewacji. Zakres prac obejmie także: konserwację i odtworzenie stolarki okiennej, renowację drzwi wejściowych do obiektu i drzwi wejściowych na balkon nad portykiem, konserwację czy odtworzenie okiennic wież.

Ks. Zbigniew Cieśla, proboszcz parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie bardzo się cieszy, że starostwo nyskie pozyskało dofinasowanie na renowację kościoła.

- Sama parafia nie byłaby w stanie finansowo udźwignąć tak wielkiej inwestycji. Kościół jest piękny, ale wymaga ogromnych nakładów finansowych. Mam nadzieję, że te remonty będą pięknym początkiem tego, by kościół był nyską perełką – mówił ks. Zbigniew Cieśla.

Obecnie w kościele odbywają w msze święte młodzieżowej i dziecięce w niedzielę, a także liturgie grekokatolickie.

- Chcielibyśmy, żeby kościół jeszcze bardziej żył i się rozwijał, aby był otwarty nie tylko dla mieszkańców, ale także zwiedzających – podkreśla proboszcz.

Oba etapy robót realizowane będą równolegle. Planowany termin rozpoczęcia prac to 2 kwietnia, a potrwają one rok.
Na realizację zadania Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków edycja I i II, które wyniosło łącznie 7 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto