Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spór o ekrany akustyczne w Strobicach. GDDKiA jeszcze raz podkreśla, że zabezpieczenia są wystarczające

Redakcja
Ekrany zabezpieczające sąsiednią wieś Hanuszów. Tam ich lokalizacja nie budzi takich kontrowersji.
Ekrany zabezpieczające sąsiednią wieś Hanuszów. Tam ich lokalizacja nie budzi takich kontrowersji. Archiwum GDDkiA
Nie możemy w dowolny sposób spełniać postulatów mieszkańców. Obligują nas przepisy i dyscyplina finansów publicznych – tak opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada jeszcze raz na postulaty mieszkańców wioski Strobice, leżącej przy drodze krajowej 46.

Na 6 kilometrowym odcinku drogi krajowej z Nysy do Pakosławic prace budowlane zbliżają się do połowy. Na wysokości wioski Strobice ruch odbywa się już nowym pasem, leżącym bliżej zabudowań mieszkalnych.

Powstały też ekrany akustyczne. 92 metry osłon od zjazdu do wioski w stronę Nysy i 101 metrów w stronę Opola. Tymczasem mieszkańcy Strobic domagają się przedłużenia ekranów od strony Nysy o kolejnych sto metrów i podwyższenia wybudowanych już ekranów.

- Wybudowane ekrany akustyczne w sposób skuteczny ograniczą hałas, a rozbudowa tej trasy, przebudowa skrzyżowań oraz wyposażenie w szereg elementów infrastruktury drogowej wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa – mówi Agata Andruszewska, rzecznik GDDKiA w Opolu. - Nie możemy w dowolny sposób doposażać tego odcinka w różne elementy, ponieważ jesteśmy zobowiązania do realizacji inwestycji stosownie do wydanych decyzji, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dyscyplina finansów publicznych nie pozwala nam na wydawanie środków publicznych w dowolny sposób.

GDDKiA powołuje się na ogólne przepisy i wyniki badań pomiaru natężenia hałasu w tym rejonie, które były wykonane na etapie projektowania drogi przez akredytowane laboratorium. Na dodatek grunty leżące przy drodze od strony Nysy w planach przestrzennych nie są obecnie przeznaczone pod budownictwo, a więc inwestor drogi nie ma obowiązku ich ochrony akustycznej.

Pod koniec września mieszkańcy Strobic pojechali do Opola na spotkanie z GDDKiA w tej sprawie. Do zbliżenia stanowisk jednak nie doszło.

W opinii zarządcy drogi, mieszkańcom przekazano wszelkie informacje w tej sprawie, udostępniono wszystkie możliwe dokumenty. Tymczasem ludzie domagają się zweryfikowania pomiarów hałasu wykonanych przed rozpoczęciem budowy.

Być może jedynym polubownym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zlecenie badań akustycznych już po zakończeniu inwestycji, jeśli mieszkańcom Stobic nadal będzie przeszkadzał hałas.

Mogą o to wystąpić do starosty w Nysie, który ma możliwości prawne nałożenia dodatkowych obowiązków na zarządcę drogi, jeśli badania potwierdzą przekroczenie normy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spór o ekrany akustyczne w Strobicach. GDDKiA jeszcze raz podkreśla, że zabezpieczenia są wystarczające - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto