Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa to rozpoczęcie wielkiego postu. Jak dobrze przeżyć ten czas i przygotwać się do Wielkanocy?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Krzysztof Ogiolda/archiwum
Dziś w Kościele Katolickim przypada Środa Popielcowa, zwana też Popielcem. W kalendarzu liturgicznym jest to pierwszy dzień wielkiego postu. Za 46 dni przypadnie radosny czas zmartwychwstania, czyli Wielkanoc. Aby się do tego dobrze przygotować, należy właściwie przeżyć najbliższe tygodnie.

– Wielki post jest ściśle związany z Wielkanocą. Tak na prawdę jest to okres liturgiczny, który ma nas przygotować do okresu Wielkanocy. Tego Triduum paschalnego, jednego wielkiego święta upamiętniającego mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, czyli najważniejsze wydarzenia dla naszej wiary – komentuje ks. Paweł Michalewski, wikary w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu‑Nowej Wsi, bloger i autor internetowej „Katechezy na rowerze”.

– Dlatego tak ważny jest okres wielkiego postu, kiedy mamy się przygotować do przeżycia Wielkanocy. Od tego, jak przeżyjemy wielki post będzie zależało, jak podejdziemy do Wielkanocy – podkreśla kapłan.

W czasie wielkiego postu odprawiane są piątkowe nabożeństwa drogi krzyżowej, podczas których rozważa się kolejne etapy męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa.

2 marca wydaje się późnym czasem na rozpoczęcie wielkiego postu. Termin jest zależny od czasu przypadającej 40 dni później Wielkanocy (licząc bez niedziel), a ta jest świętem ruchomym i każdego roku przypada w innym dniu. Dlaczego tak jest? W Kościele jest przyjęte, że Wielkanoc przypada zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (z wyłączeniem osób do 14. roku życia) oraz post ścisły (od 18. do 60. roku życia). Post ścisły oznacza ograniczenie posiłków w ciągu dnia do dwóch lekkich i jednego do syta.

Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we Mszy świętej, ale udział w niej z pewnością jest dobrą praktyką. Podczas Eucharystii ludzie moją posypywane głowy popiołem. Jest gestem typowo pokutnym. Jego początki sięgają prawdopodobnie VII wieku.

Kuria opolska zaprasza na liturgię stacyjną w Opolu. W związku z trwającą wojną na Ukrainie nabożeństwo będzie szczególnym wołaniem o pokój i opamiętanie oprawców. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 18.00 w kościele Ojców Franciszkanów. Następnie przejdzie procesja do katedry, gdzie będzie sprawowana Eucharystia z obrzędem posypania głów popiołem (godz. 18.30).

Z kolei w Nysie parafia pw. św. Jakuba i św. Agnieszki zaprasza do bazyliki na Msze św. na godz. 16.45 i 18.30. Podczas każdej z Mszy będą zbierane ofiary na rzecz poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie.

W Środę Popielcową specjalne liturgie sprawowane są z reguły we wszystkich parafiach. W tym roku nie obowiązują już ograniczenia sanitarne dotyczące liczby wiernych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Środa Popielcowa to rozpoczęcie wielkiego postu. Jak dobrze przeżyć ten czas i przygotwać się do Wielkanocy? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto