Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna pod Nysą potrzebuje gazu. W związku z tym będzie budowa nowego gazociągu na Opolszczyźnie. Kiedy ruszą prace?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na Opolszczyźnie powstanie nowy gazociąg.
Na Opolszczyźnie powstanie nowy gazociąg. Sławomir Draguła
Gaz System przygotowuje budowę nowego gazociągu wysokiego ciśnienia przez Opolszczyznę. Wielka rura pobiegnie z Lewina Brzeskiego do Nysy i pomoże w zaopatrzeniu w gaz ziemny południowej części województwa.

Główna nitka nowego gazociągu, który pobiegnie przez Opolszczyznę, będzie mieć 41 kilometrów długości.

Rura o średnicy pół metra położona zostanie na głębokości 1,5 metra pod ziemią, a gaz będzie tam tłoczony pod ciśnienie 8,5 megapaskali (ok. 80 atmosfer).

Takie ciśnienie panuje na głębokości 800 metrów pod wodą. Na linii gazociągu powstaną też urządzenia towarzyszące oraz odgałęzienia do stacji gazowych, które obecnie są już modernizowane.

- Planowany gazociąg zastąpi istniejącą infrastrukturę przesyłową, czym istotnie poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu i umożliwi dostawy gazu do rozwijającej się strefy ekonomicznej w województwie opolskim – mówi Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz System. - Inwestycja wpłynie również na poprawę przepustowości polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Państwowa spółka Gaz System, która zarządza głównymi sieciami gazowymi w Polsce, zleciła opracowanie dokumentacji technicznej nowego gazociągu.

Firma projektowa załatwia wymagane dokumenty. W ostatnich dniach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu zdecydowała, że budowa nie będzie wymagać przygotowania raportu środowiskowego.

RDOŚ natomiast nałożył na Gaz System cały szereg obostrzeń, chroniących środowisko.

Właściciele dostaną odszkodowania

Budowa gazociągu jest planowana na lata 2024 – 2026. Według dokumentów gazociąg pobiegnie na północ od Nysy polami wzdłuż drogi krajowej do Opola, a potem wzdłuż drogi wojewódzkiej do Brzegu.

Pozwolenie na budowę będzie wydane na podstawie spec ustawy gazowej. W momencie, gdy wojewoda opolski wyda decyzję ustalającą lokalizację gazociągu, Gaz System z mocy ustawy nabędzie prawo do dysponowania wskazanymi gruntami.

Inwestor może czasowo zająć teren budowy, możliwe jest natomiast wywłaszczenie terenów, na których staną naziemne obiekty obsługi gazociągu. Wysokość odszkodowań, które będą się należały właścicielom gruntów, ustali wojewoda na podstawie wyceny biegłych.

Po zakończeniu budowy wzdłuż gazociągu powstanie 8 metrowej szerokości strefa kontrolowana, na której min. nie można będzie wznosić budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto