Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne kwesty na opolskich cmentarzach. Wolontariusze zbierają pieniądze na szczytne cele

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Głuchołazach tegoroczna kwesta na rzecz akcji "Rodacy-Bohaterom" rozpoczęła się już we wtorek (31 października) popołudniu. Większość zbiórek pieniędzy na cmentarzach w regionie będzie prowadzona 1 listopada.
W Głuchołazach tegoroczna kwesta na rzecz akcji "Rodacy-Bohaterom" rozpoczęła się już we wtorek (31 października) popołudniu. Większość zbiórek pieniędzy na cmentarzach w regionie będzie prowadzona 1 listopada. ZHR Głuchołazy
1 listopada to popularny czas zbierania datków na szczytne inicjatywy. Kędzierzyn-Koźle, Głubczyce, Głuchołazy, Opole, Kluczbork – w tych opolskich miastach spotkamy na cmentarzach wolontariuszy z puszkami. Na co zbierają pieniądze? Opisujemy najważniejsze i najpopularniejsze opolskie kwesty.

W Uroczystość Wszystkich Świętych stałym elementem krajobrazu wielu cmentarzy w Polsce są wolontariusze z puszkami. Zbierają pieniądze na różne szczytne cele. Zazwyczaj na ratowanie zabytkowych cmentarzy, miejsc pamięci narodowej czy wspieranie inicjatyw o charakterze patriotycznym, społecznym.

Jedna z takich zbiórek od wielu lat prowadzona jest na cmentarzach Kędzierzyna-Koźla. Lokalne Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle otacza opieką lokalne groby polskich weteranów walk, m.in. żołnierzy Armii Krajowej.

Kwestują również w Głubczycach i Głuchołazach. Tam za zbiórki odpowiada opolski oddział Stowarzyszenia Odra-Niemen przy mocnym wsparciu druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wspólnie organizują w regionie akcję „Rodacy-Bohaterom” polegającą na porządkowaniu i remontowaniu polskich miejsc pamięci na Kresach oraz organizacji paczek świąteczno-noworocznych dla rodaków zza wschodniej granicy.

- W tym roku m.in. otoczyliśmy opieką grób Pawła Cieślara i jego żony pochowanych w Trzyńcu na Zaolziu. Paweł Cieślar był hutnikiem, jako ochotnik uczestniczył w obronie Śląska Cieszyńskiego podczas czeskiej agresji w styczniu 1919 roku. Zginął od ran odniesionych w bitwie pod Bystrzycą – tłumaczy Maria Ziomko, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski. – Dzięki zebranym w kweście pieniądzom opłaciliśmy grób na 10 lat, zamontowana została tablica nagrobna z informacją o pochowanych. Pomogli nam w tym nasi przyjaciele, Polacy z Zaolzia. Czynione są starania o objęcie grobu ochroną prawną.

W Głuchołazach i Głubczycach spotkamy wolontariuszy na cmentarzach komunalnych i przy kościołach po każdej Mszy świętej.

Z kolei na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi spotkamy wolontariuszy kwestujących w ramach dwóch zbiórek.

W tym roku pierwszy raz będzie przeprowadzona cenna inicjatywa. Społeczny Komitet zaprasza do wsparcia zbiórki na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Jako pierwsze zostaną odnowione nagrobki sióstr franciszkanek szpitalnych pochowanych w latach 1895-1961 oraz artysty malarza Josepha Jackischa (1791-1862). Wolontariusze z puszkami będą kwestowali na cmentarzu w Opolu-Półwsi w godzinach od 9.00 do 17.00.

To nie wszystko. Po raz ósmy na największej nekropolii Opola Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra” będzie zbierało pieniądze na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych przez Fundację Niezłomni. Wolontariusze będą dostępni na cmentarzu od 8:00 do 20:00.

- Do sukcesów Fundacji Niezłomni należy m. in. odkrycie mogił około 30 partyzantów, zidentyfikowanie połowy z nich oraz organizacja uroczystych pochówki wielu z nich – wyjaśnia Albert Ogiolda, prezes „Jednej Odry”.

Działania Fundacji Niezłomni można wspomóc także w Kluczborku. Tam będą kwestowali harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Druhowie będą mieli też osobne puszki, do których można wrzucić pieniądze na rzecz lokalnego hospicjum.

Chcąc wesprzeć publiczną zbiórkę pieniędzy, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Każda z takich inicjatyw powinna być zarejestrowana i mieć nadany numer, a wolontariusze powinni posiadać identyfikatory i zaplombowane puszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świąteczne kwesty na opolskich cmentarzach. Wolontariusze zbierają pieniądze na szczytne cele - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto