Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta gmina to fenomen. Wójt nie ma konkurencji, większość radnych też jest już z mandatami

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik (na zdjęciu) i 7 radnych z jego komitetu nie ma konkurencji.
Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik (na zdjęciu) i 7 radnych z jego komitetu nie ma konkurencji.
Gmina Korfantów na tydzień przed głosowaniem ma już 10 radnych w 15 osobowej radzie gminy przyszłej kadencji. W 10 okręgach jednomandatowych zgłosił się tylko jeden kandydat.

Zgodnie z kodeksem wyborczym jeśli w wyborach samorządowych do rad startuje tylu chętnych, ile jest mandatów, to miejscowa komisja wyborcza w drodze uchwały postanawia o objęciu mandatu przez tych kandydatów.

W gminie Korfantów w ten sposób mandaty uzyskało już 10 radnych (na 15). Aż 8 osób w tym gronie powtarza kadencję i ma już doświadczenie w pracy samorządowej. Siedem nowych radnych jest z tego samego ugrupowania co burmistrz Janusz Wójcik (Forum Samorządowe 2002).

Burmistrz Korfantowa też nie ma konkurenta. W jego przypadku jednak głosowanie się odbędzie. Większość głosujących musi zaznaczyć krzyżyk przy jego nazwisku, aby mógł ponownie objąć stanowisko, ale to raczej czysta formalność.

W sumie w gminie Korfantów do wyborów gminnych stanęło tylko 22 kandydatów na radnych. Więcej osób ubiega się natomiast o mandaty w powiecie, ale burmistrz Janusz Wójcik obawia się, że mieszkańcy gminy niezbyt licznie pójdą do głosowania, skoro w większości obwodów wynik w gminie jest już rozstrzygnięty. A wtedy automatycznie miejscowi kandydaci do powiatu dostaną mniej głosów niż przeciwnicy w sąsiednich gminach. I Korfantów może zostać bez reprezentacji w radzie powiatu, gdzie obecnie ma swoich dwóch przedstawicieli.

- Myślę, że to nie przypadek, że nie mam konkurencji, że dziesięciu radnych już ma mandat - komentował na ostatniej sesji kończącą się kadencję burmistrz Janusz Wójcik. – Wszyscy pracowaliśmy uczciwie dla dobra naszej gminy. Wiele się udało zrobić, choć nie wszystko. Ogólnie chyba mieszkańcy są zadowoleni. Gdyby nie byliby zadowoleni, to na każde stanowisko radnego byłoby po pięciu chętnych.

W powiecie nyskim podobna sytuacja zdarzyła się też w innych gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców, gdzie wybory odbywają się w okręgach jednomandatowych. Skala zjawiska jest jednak mniejsza.

  • W Łambinowicach mandaty ma już 3 kandydatów na 15 osób w radzie, z czego 2 osoby powtarzają kadencję.
  • W Paczkowie jest już 4 nowych radnych, wszyscy z komitetu wyborczego burmistrza Artura Rolki, który też nie ma konkurenta.

Duża konkurencja ma miejsce w innych, czasem sąsiednich gminach, np. w Otmuchowie czy Skoroszycach. W najmniejszej w powiecie nyskim gminie Kamiennik (3 tysiące mieszkańców) o fotel wójta ubiega się 5 osób, a w czterech okręgach wyborczych na radnych startuje po 5 kandydatów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ta gmina to fenomen. Wójt nie ma konkurencji, większość radnych też jest już z mandatami - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto