Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica pamiątkowa internowanych w Nysie. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Tablica pamiątkowa internowanych w Nysie. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Tablica pamiątkowa internowanych w Nysie. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Krzysztof Strauchmann
Na murze zakładu karnego w Nysie zawisła tablica upamiętniająca istniejący tu w stanie wojennym ośrodek odosobnienia i internowanych w nim działaczy niepodległościowych.

Inicjatorem tablicy przy głównym wejściu do nyskiego więzienia byli miejscowi działacze Solidarności, ale sfinansował ją wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę 12 grudnia 2021 roku, symbolicznego odsłonięcia dokonała wraz z innymi Józefa Duczkiewicz, wtedy działacza Solidarności w Nyskim PKS-ie, internowana w ośrodkach dla kobiet w Białołęce i Gołdapi.

- W Nysie internowanych było wielu ludzi z Wrocławia. Za pośrednictwem świętej pamięci ks. Sztonyka przekazywaliśmy im ciasta czy inną pomoc. Piekły je i przygotowywały panie, ciche osoby, w których teraz się nie mówi – wspominała na uroczystości w Nysie Józefa Duczkowska. – Pamiętam, że jeden z internowanych był zawieziony na rozprawę w sądzie, za to że rozwieszał na korytarzu więzienia jakieś gazetki. Poszłam z dwójką dzieci do sądu, na korytarzu wręczyłam mu bukiet kwiatów i przytuliłam go.

- Akcja internowania oznaczona kryptonimem „Jodła” zaczęła się na kilka godzin przed wprowadzeniem stanu wojennego – mówił pod nyskim więzieniem Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa wrocławskiego IPN . - W województwie opolskim do akcji zostało zaangażowanych 154 funkcjonariuszy SB i niemal 200 MO. Łącznie w Polsce internowano 9736 osób. Na Opolszczyźnie 157.

Ośrodek odosobnienia w Nysie formalnie powołano 9 stycznia 1982 roku. Pierwsi internowani trafili tu jednak już w wigilię 1981. Przez pierwsze dni przebywali tu więc w zakładzie karnym, choć nie byli skazani wyrokiem sądu. Jeszcze pod koniec roku 1982 przebywało w nyskim ośrodku 37 internowanych. Ostatnie zwolnienia miały miejsce 23 grudnia 1982.

- Opozycjonistów umieszczano w celach o powierzchni 16 metrów, nie ogrzanych, brudnych, z zakratowanymi oknami. W jednym pomieszczeniu przebywało od 4 do 6 osób – mówił Wojciech Trębacz z IPN.

Podobne tablice pamiątkowe IPN umieści w najbliższych dniach także w zakładach karnych w Opolu i w Strzelcach Opolskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tablica pamiątkowa internowanych w Nysie. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto