Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak przed laty wyglądały matury. Uczniowska moda niewiele się od tego czasu zmieniła. 7.07.2023

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zobacz opolskie matury z ostatnich 15 lat. -->>
Zobacz opolskie matury z ostatnich 15 lat. -->>Archiwum NTO
Matury są organizowane już od 200 lat! Zdjęć sprzed dwustu lat oczywiście nie mamy. Zobaczcie jednak, jak opolskie matury wyglądały kilka i kilkanaście lat temu. 7.07.2023.

Zebraliśmy zdjęcia z opolskich matur matur od 2008 roku, czyli z ostatnich 15 lat.

Są to zdjęcia ze szkół średnich w Opolu, Strzelec Opolskich, Kluczborka, Olesna czy Kietrza.

Zobacz opolskie matury z ostatnich 15 lat:

Słowo „matura" pochodzi od łacińskiego „maturus", co oznacza: „dojrzały". Dlatego matura nazywana jest inaczej egzaminem dojrzałości.

Początki egzaminu dojrzałości sięgają reformy edukacji doby Wielka Rewolucji Francuskiej w 1789 roku. Za sprawą wojen napoleońskich rozprzestrzeniły się one na całą Europę.

Matura w formule podobnej do dzisiejszej po raz pierwszy została zorganizowana w Prusach w 1812 roku. Na początku XX wieku wprowadzono klasy i godziny lekcyjne, zaś cały cykl nauki obejmował 9 lat. Do dzisiaj surowe reguły szkolne określa się mianem „pruskiej szkoły” albo wręcz „pruskiego drylu”.

W Polsce egzamin dojrzałości wprowadzono prawdopodobnie już w latach 20. XIX wieku (Polski na mapach wtedy nie było, kraj był pod zaborami).

Czym była mała matura

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku zreformowano system oświaty, i to czterokrotnie. Po raz pierwszy w 1932 roku, kiedy to przyjęto Ustawę o ustroju szkolnictwa.

Wprowadzono wtedy małą maturę, którą uczniowie zdawali po ukończeniu 4-letniego gimnazjum ogólnokształcącego lub zawodowego. Mała matura nie uprawniała do podjęcia studiów. Było to możliwe dopiero po zdaniu drugiego egzaminu - matury kończącej dwuletnie liceum ogólnokształcące bądź trzyletnie liceum zawodowe.

Po 1945 roku zlikwidowano gimnazja, wprowadzając 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie licea ogólnokształcące. 12-letni tok nauki kończył się egzaminem dojrzałości, czyli maturą.

Gimnazjum i nowa matura

Kolejna duża reforma oświata została wprowadzona w Polsce w 1999 roku. Wprowadzono wtedy 6-letnie szkoły podstawowe, 3-letnie gimnazja i 3-letnie licea (oraz 4-letnie technika).

Następnie zmieniły się zasady egzaminów maturalnych. Egzamin dojrzałości zdawany przed 2005 rokiem określa się obecnie mianem „starej matury".

Od 2005 roku absolwenci szkoły zdają tzw. „nową maturę", czyli obecny egzamin maturalny, który jest wymaganym aby ubiegać się o przyjęcie na studia. Nowa matura zastąpiła bowiem egzaminy wstępne na uczelnie wyższe.

Jak wygląda aktualnie system oświaty w Polsce

W 2017 roku wprowadzono kolejną i ostatnią jak na razie reformą szkolnictwa. Wrócono do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Zlikwidowano gimnazja.

Uczniowie w Polsce realizują naukę w strukturze systemu oświaty obejmującej:

  • 8-letnią szkołę podstawową

a następnie do wyboru:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia
  • 2-letnią szkołę branżową II stopnia.

Zobacz, jak wyglądała matura na Opolszczyźnie 11 lat temu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak przed laty wyglądały matury. Uczniowska moda niewiele się od tego czasu zmieniła. 7.07.2023 - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto