Trzecia godzina parkowania w Nysie bezpłatna. Wojewoda unieważnił część uchwały w sprawie strefy płatnego parkowania

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Udostępnij:
Trzecia godzina parkowania w Nysie na razie jest za darmo. A mieszkańcy centrum czekają na abonamenty, bo nie wiadomo kto ma do nich prawo. Zamieszanie prawne z płatnymi parkingami w Nysie.

Od 1 stycznia strefa płatnego parkowania w Nysie ma nowego administratora i nowe, wyższe stawki opłat. Rada Miejska Nysy uchwaliła je na sesji 1 grudnia, podnosząc cenę biletów parkingowych nawet o 100 procent.

Od poniedziałku 3 stycznia kierowcy korzystają już z nowych parkomatów, zaprogramowanych na nowy cennik.

Dwa dni później wojewoda opolski unieważnił dwa punkty tej uchwały z powodu istotnego naruszenia prawa. A to oznacza, że przestały one obowiązywać.

Chodzi o punkt mówiący o tym, że za trzecią godzinę postoju w strefie obowiązuje opłata wysokości 3,5 zł. Tyle samo kosztuje druga godzina parkowania.

W ocenie wojewody to narusza zasadę progresywności opłat przez pierwsze trzy godziny, ustanowioną w ustawie o drogach publicznych. Ustawa jest prawem wyższego rzędu dla rady miejskiej.

Drugi unieważniony punkt dotyczy rocznego abonamentu dla mieszkańców strefy płatnego parkowania i osób posiadających zameldowanie w bezpośrednim sąsiedztwie strefy.

Warunkiem uzyskania takiego taniego abonamentu jest min. posiadanie stałego lub czasowego meldunku w strefie lub jej sąsiedztwie.

W ocenie wojewody takie wymagania są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości osób w jednej kategorii, bowiem dyskryminuje mieszkańców tego samego terenu, którzy nie są zameldowani. Ograniczanie praw członka wspólnoty gminnej ze względu na zameldowanie jest bezprawne.

- Strefa parkingowa funkcjonuje, nie ma problemów – komentuje Piotr Janczar, prezes miejskiej spółki MZK, która zarządza strefą w Nysie. – Trzecia godzina parkowania jest za darmo. Poza tym nie wydajemy obecnie abonamentów dla mieszkańców. Czekamy na nowe decyzje rady miejskiej.

W czwartek 20 stycznia rada miejska będzie poprawiać uchwałę z 1 grudnia w obu zakwestionowanych punktach. Zasadę progresywności opłaty zastosowano w ten sposób, że opłatę za 2 godzinę obniżono o 10 groszy, do kwoty 3,4 zł.

Wymóg zameldowania zastąpiono w nowej wersji obowiązkiem przedstawienia przez wnioskodawcę dokumentu, z którego wynika fakt zamieszkania w miejscu objętym uprawnieniami do taniego abonamentu. Regulamin nie mówi, jaki to ma być dokument.
Nowa uchwała wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, czyli najszybciej 4 lutego.

Osoby, które w okresie od 5 stycznia do wejścia w życie nowej chwały przepłacą gminie za trzecią godzinę parkowania, mogą się domagać zwrotu tej kwoty.

Suma nie jest zawrotna, ale sąsiednia gmina Głuchołazy do dziś ma problemy ze zwrotem pieniędzy za parkowanie w strefie w centrum Głuchołaz, po tym, jak sąd po latach unieważnił tamtejszą uchwałę parkingową z powodu błędów prawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Trzecia godzina parkowania w Nysie bezpłatna. Wojewoda unieważnił część uchwały w sprawie strefy płatnego parkowania - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie