Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulga podatkowa za remont elewacji budynków w centrum Nysy

Krzysztof Strauchmann
Radni Nysy uchwalili zasady stosowania ulgi w podatku od nieruchomości w budynkach na wniosek burmistrza Kordiana Kolbiarza.
Radni Nysy uchwalili zasady stosowania ulgi w podatku od nieruchomości w budynkach na wniosek burmistrza Kordiana Kolbiarza. Krzysztof Strauchmann
Budynki w centrum Nysy, których właściciele przeprowadzą remont elewacji, będą zwolnione z podatku od nieruchomości. Władze Nysy chcą w ten sposób zachęcić właścicieli do dbałości o wygląd swoich budynków.

Na wniosek burmistrza Kordiana Kolbiarza radni Nysy uchwalili na ostatniej sesji zasady stosowania ulgi w podatku od nieruchomości w budynkach, w których przeprowadzone zostaną remonty elewacji całych ścian frontowych, bocznych lub tylnych. Zwolnienie od tego podatku można uzyskać na okres nawet 5 lat, przy czym kwota zwolnienia nie może przekroczyć połowy wysokości wydatków, jakie właściciel obiektu wydał na remont. Uchwała o uldze obowiązuje do końca 2020 roku.

Pomoc w remontach nie dotyczy też całego miasta, ale tylko centrum czyli obszaru ograniczonego od północy rzeką Nysą Kłodzką, od zachodu linią parku miejskiego, od południa ulicami Mickiewicza i Jagiellońską, a od wschodu ul. Jagiełły.

O zwolnienie można się starać na wszystkie budynki mieszkalne - wielorodzinne i jednorodzinne oraz mieszkano - użytkowe w wyznaczonej strefie. Inaczej traktowane są budynki użytkowe, a więc m.in. takie w których jest prowadzona działalność gospodarcza. W tym wypadku ze zwolnienia skorzystają tylko te, które są w wojewódzkim rejestrze zabytków lub w gminnej ewidencji zabytków. Ulgi nie dostaną także obiekty, na których zamontowano nielegalnie reklamy.

Wnioski o ulgę można będzie składać do urzędu po opublikowaniu uchwały w dzienniku urzędowym województwa. Żeby otrzymać zwolnienie od podatku właściciel lub zarządca nieruchomości musi napisać do urzędu wniosek na specjalnym formularzu oraz załączyć wymagane dokumenty, potwierdzające między innymi, że remont był przeprowadzony legalnie, uzyskał pozwolenie na budowę lub był wcześniej zgłoszony w starostwie, oraz że w wymaganych przypadkach był uzgodniony przez konserwatora zabytków.

- Podatki od budynków mieszkalnych nie są wysokie. Przeprowadziliśmy symulację, taka ulga nie zrujnuje w przyszłości dochodów budżetu gminy - komentuje wiceburmistrz Marek Rymarz. - Zależało nam natomiast na docenieniu wysiłków tych właścicieli, którzy dbają o wygląd domów i miasta. Nie wzorowaliśmy się w tej sprawie na innych samorządach.

OPOLSKIE INFO - 24.08.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto