Krzysztof Strauchmann
Sanyaja Jaraszek był jedynym zawodnikiem z województwa opolskiego.
Sanyaja Jaraszek był jedynym zawodnikiem z województwa opolskiego. Archiwum NTO
Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym. W swojej kategorii wiekowej Sanyaja Jaraszek z Nysy pokonał bieg na drugim miejscu.

105 okrążeń i dystans 181 kilometrów i 997 metrów – tyle przebiegł w ciągu 24 godzin 64-letni ultramaratończyk z Nysy Janyaja Jarasze w czasie sobotniego biegu Ultra Park 24 w Pabianicach, który jest jednocześnie Pucharem Polski w biegu 24-godzinnym.

Na 97 zawodników z Polski, Litwy, Ukrainy, Czech, Hiszpanii i Francji w kategorii open zajął 28. miejsce, w kategorii mężczyzn w Mistrzostwach Polski był 8., a w swojej kategorii wiekowej (powyżej 60 lat) – zajął drugie miejsce.

Bieg jest organizowany pabianicki klub „O co biega”, Polski Związek Lekkiej Atletyki z udziałem władz miejskich i powiatowych. Rozgrywany jest na asfaltowej pętli o długości 1,5 kilometra, położonej w miejskim parku w Pabianicach.

- Jeśli chodzi o biegi ultra, jest to najbardziej prestiżowy bieg organizowany w Polsce – mówi przyjaciel Sanyaji Mateusz Kokoszka. - Warunki były bardzo trudne, przez 12 godzin padał deszcz, co jest największą zmorą biegaczy. Temperatura w nocy spadła do zaledwie 5 stopni C, a w ciągu dnia było tylko 10. Takie biegi są bardzo ryzykowne, często dochodzi do kontuzji i wtedy łatwo o dramat, ale kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije!

Sanyaja Jaraszek biega dopiero od 49. roku życia. Od 28. roku życia jest wegetarianinem. W ultramaratonach uczestniczy od lat, co roku ustanawiając swoje nowe rekordy życiowe.

Przed rokiem na biegu w Pabianicach pokonał 182 kilometry, w tym roku ustanowił swój nowy rekord życiowy.

Jako wegetarianin na trasie biegu wypił trochę ciepłej herbaty oraz mleko owsiane ze słodem jęczmiennym.

W biegu 24-godzinnym zwyciężyła czołówka polskich biegaczy. Andrzej Piotrowski z Krakowa pokonał 153 okrążenia i dystans 265 kilometrów 130 metrów. Wśród kobiet najlepsza była Patrycja Berezowska z Wieliszowa, wielokrotna Mistrzyni Polski, która przebiegła w ciągu doby 240 kilometrów i 788 metrów.