Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 13 gminach Opolszczyzny mieszkańcy nie mają wyboru. Na szefa gminy kandyduje jedna osoba. Co ich łączy?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Brak konkurencji nie oznacza, że wyborów nie będzie. Mieszkańcy tych gmin dostaną także kartę do głosowania na burmistrza czy wójta, z jednym nazwiskiem, na której zaznaczą swoje poparcie lub jego brak.
Brak konkurencji nie oznacza, że wyborów nie będzie. Mieszkańcy tych gmin dostaną także kartę do głosowania na burmistrza czy wójta, z jednym nazwiskiem, na której zaznaczą swoje poparcie lub jego brak. Fot. Małgorzata Genca
Aż w 13 gminach województwa opolskiego (na 71) kwietniowe wybory zamienią się w plebiscyt popularności obecnego włodarza. Nikt nie odważył się tam rywalizować z obecnym szefem gminy. Większość z nich jednak rządzi od niedawna.

Brak konkurencji prawdopodobnie wynika z tego, że obecnie urzędujący wójt czy burmistrz cieszy się dużą popularnością mieszkańców i nikt nie widzi sensu, aby z nimi rywalizować o głosy. Większość w tej grupie, to osoby szefujące swojej gminie dopiero od poprzednich wyborów w 2018 roku, a więc starające się o pierwszą reelekcje. Mają jednak za sobą duże doświadczenie samorządowe.

Aż pięciu „samotnych” kandydatów startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Śląscy Samorządowcy: Hubert Kandziora, 44 -letni wójt Reńskiej Wsi od 2018 roku.

  • Michał Golenia (38 lat), wójt Murowa od 2018 roku.
  • Florian Ciecior (62 lata), wójt Chrząstowic od 2014 roku.
  • Norbert Koston (60 lat), burmistrz Kolonowskiego od 2006 roku (poprzednio wygrał w drugiej turze).
  • Łukasz Jastrzembski (45 lat), burmistrz Leśnicy wybrany po raz pierwszy w 2009 roku przed radę gminy, bowiem do wyborów nikt się nie zgłosił.

Większość pozostałych startuje z własnych komitetów, ze swoim nazwiskiem w nazwie.
Konkurencji nie mają w tych wyborach burmistrzowie:

  • Artur Rolka z Paczkowa (47 lat), burmistrz od 2014 roku.
  • Janusz Wójcik z Korfantowa (59 lat).
  • Artur Kotara z Lewina Brzeskiego (62 lata), szefujący miastu od 2010 roku.
  • Dorota Przysiężna – Bator z Kietrza (52 lata).
  • Mirosław Wieszołek z Ozimka (46 lat), który wygrał wybory w 2020 roku. Nietypowe, bo ogłodzone po śmierci poprzedniego burmistrza Jana Labusa. Wtedy to Mirosław Wieszołek pokonał 3 kandydatów, ale już w pierwszej turze dostał 57 procent głosów

.

Bez konkurencji pozostają jeszcze:

  • Paweł Wąsiak (46 lat), wójt Łubnian od 2018 roku.
  • Leonard Pietruszka (53 lata), wójt Komprachcic od 2014 roku, wcześniej dyrektor gimnazjum gminnego.
  • Katarzyna Gołębiowska – Jarek (48 lat), od 2018 roku wójt Dąbrowy, wcześniej pracownik urzędu gminy odpowiedzialny za pozyskiwanie zewnętrznych pieniędzy.

Brak konkurencji nie oznacza, że wyborów nie będzie. Mieszkańcy tych gmin dostaną także kartę do głosowania na burmistrza czy wójta, z jednym nazwiskiem, na której zaznaczą swoje poparcie lub jego brak. Kandydat musi uzyskać co najmniej 50 procent głosów uczestniczących w głosowaniu. Jeśli nie uzyska, nowego wójta czy burmistrza wybierze rada gminy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W 13 gminach Opolszczyzny mieszkańcy nie mają wyboru. Na szefa gminy kandyduje jedna osoba. Co ich łączy? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto