Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W muzeum w Nysie można oglądać wystawę polonijnych karykatur z USA

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
W muzeum w Nysie można oglądać wystawę polonijnych karykatur z USA.
W muzeum w Nysie można oglądać wystawę polonijnych karykatur z USA. Muzeum Powiatowe w Nysie
Do końca października w Muzeum Powiatowym w Nysie obejrzeć można wystawę Ryszarda Drucha "MADE IN USA (1991-2021) Karykatura - Plakat - Ilustracja - Promocja polskiej kultury". To zbiór rysunków wykonywanych do kilku polonijnych tytułów prasowych wydawanych w Stanach Zjednoczonych.

Ryszard Druch po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1991 roku od 1992 do 1996 roku pomagał w redagowaniu miesięcznika „Spójnik” w Trenton (New Jersey), wykonując rysunki i okładki oraz pisząc teksty. Swoje prace publikował również w nowojorskim „Nowym Dzienniku” i „Karierze”, a także chicagowskim „Relaxie” i periodyku „2BE”.

Pierwsze moje wystawy indywidualne odbyły się w Yardley (PA) i Clark (NJ). To one oraz kontakty z polskimi artystami z Nowego Jorku i Filadelfii pozwoliły mi poznawać kulturalne oblicze Polonii i jej potrzeby - mówi Ryszard Druch.

Tak wyglądał wernisaż wystawy "Made in USA" w muzeum w Nysie:

Żeby promować polską kulturę Ryszard Druch uruchomił małą galerię sztuki w Trenton, w wynajmowanym domu.

Moi współlokatorzy – aktor Jacek Kupiec oraz pianistka Joanna Gaj postanowili stworzyć przedstawienie dla dzieci pt. „Pchła Szachrajka” wg Jana Brzechwy, a mnie namówili na wykonanie plakatu i scenografii. Przedstawienie pokazano w małym „Showcase Theatre” w Trenton i było ono polonijnym wydarzeniem 1996 roku.

Od roku 2000 do dzisiaj Ryszard Druch zorganizował 185 „Salonów Artystycznych”, czyli wystaw, spotkań autorskich, występów muzycznych, teatralnych i kabaretowych, które od 2003 r. odbywają się w Druch Studio Gallery przy 920 Brunswick Ave, w Trenton. Wszystkie plakaty zaprojektował do nich samodzielnie.

W galerii prezentowano obrazy m.in. Nikifora, Beksińskiego, Starowieyskiego, Brzozowskiego, rysunki Kobylińskiego, Jujki, Chodorowskiego, Ołdaka, Łuczyńskiego, Zaradkiewicza, Gnyś, Sadurskiego. Nie zabrakło wystaw artystów z USA: K.A. Nowak, H. Nawrot, K. Iwaniec, E. Zeller, J. Jędrzejczyk, H. Lipy, T. Masłowskiego, W. Syguły, L. Barszcz i innych. Goście „salonów” to m.in. Olgierd Budrewicz, Krystyna Prońko, Adam Michnik, Elżbieta Czyżewska, Beata Pawlikowska, Jacek Pałkiewicz, prof. Jehuda Nir, prof. Henryk Iwaniec, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Krystyna Łaniewska, Stanisław Górka, Mary Skinner, Mathew Tyrmand. Byli i opolanie: Harry Duda, Grzegorz Grunwald, Grzegorz Pielak, Henryk Zamojski.

W 2003 roku Ryszard Druch otworzył „Akademię Sztuk Plastycznych”.

Wystawa „Made in USA” to spojrzenie w emigracyjną przeszłość – poprzez wybór karykatur, plakatów i obrazów, jakie powstały w tym okresie, a także dokumentów ilustrujących dokonywaną przez autora promocję polskiej kultury i sztuki w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto